NASA zrobiła symulację atmosfery Tytana

Opublikowano: 13.04.2013 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 356

NASA przeprowadziła w laboratorium eksperyment symulujący warunki panujące w niskich warstwach atmosfery Tytana, największego księżyca Saturna. Wyniki wskazują, że warunki tam panujące są wystarczające do tworzenia cząstek organicznych zwanych tolinami.

Tytan jest największym księżycem Saturna, jednym z największych w Układzie Słonecznym i charakteryzującym się grubą atmosferą. Został odkryty w 1655 roku, a pierwsze sugestie co do istnienia atmosfery pojawiły się na początku XX wieku, z kolei potwierdzenie jej istnienia uzyskano w połowie XX wieku. Aktualnie Tytan jest badany przez sondę Cassini, znajdującą się w okolicach Saturna. W 2005 roku sonda wypuściła lądownik Huygens, który osiadł na powierzchni tego księżyca.

Zespół badaczy przeanalizował w ziemskim laboratorium zachowanie lodu dicyjanoacetylenu, bowiem cząsteczki tego związku występują w atmosferze księżyca. W najnowszym eksperymencie cząsteczki zostały wystawione na oddziaływanie światła laserowego o długości 355 nanometrów. W efekcie w pojemniku powstała brązowawa mgła, co jest potwierdzeniem, że organiczna fotochemia może w warunkach atmosfery Tytana wytworzyć cząsteczki złożone z węgla, azotu i wodoru, zwane tolinami.

Inne, wcześniejsze eksperymenty laboratoryjne, wskazywały, że wystawienie tolinów na działanie ciekłej wody może prowadzić do powstawania aminokwasów i nukleotydów tworzących RNA. Nie jest wykluczone, że na Tytanie mogą występować bryły lodu wodnego, które byłyby otoczone tego rodzaju związkami chemicznymi i w pewnych warunkach mogłyby przenikać do ciekłej warstwy wody pod powierzchnią – spekulują naukowcy z NASA.

Naukowcy wiedzieli już wcześniej, że górna atmosfera Tytana jest zdolna do formowania złożonych molekuł organicznych, natomiast sądzono, że im bliżej powierzchni, tym warunki do takich procesów są gorsze. Według Marka Allena z JPL, eksperyment dowiódł, że światło słoneczne w niskich warstwach atmosfery może spowodować procesy chemii organicznej nie tylko w gazach, ale i w formie ciekłej lub stałej. Mimo, że księżyc Saturna otrzymuje dużo mniej światła niż Ziemia, to okazuje się ona wystarczająca do generowania procesów obejmujących związki organiczne.

„Wyniki pokazują, że objętość atmosfery Tytana zaangażowanej w produkcję bardziej złożonych związków chemii organicznej jest zdecydowanie większa niż sądzono do tej pory. Tytan okazuje się jeszcze bardziej interesujący dla badań astrobiologicznych” skomentował Edward Goolish, pełniący obowiązki dyrektora Instytutu Astrobiologii NASA.

Źródło: PAP – Nauka w Polsce

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o