NASA przedłużyła misję sondy Juno o trzy lata

Opublikowano: 08.06.2018 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 713

NASA powiadomiła właśnie o przedłużeniu misji kosmicznej sondy Juno. Instrument naukowy będzie kontynuował obserwacje Jowisza aż do lipca 2021 roku. Agencji zależy na ukończeniu programu mapowania planety, który uległ przedłużeniu ze względu na awarię układu napędowego.

Warta miliard dolarów sonda Juno została wyniesiona 5 sierpnia 2011 roku, a w lipcu 2016 dotarła do Jowisza. Od początku zajmuje się obserwacją jowiszowych chmur i przesłała na Ziemię wiele fascynujących zdjęć.

NASA chce wykonać kompletną mapę Jowisza. Jest to jedno z głównych założeń tej misji kosmicznej. W tym celu, sonda Juno wykonuje regularne przeloty w pobliżu planety. Każde zbliżenie miało odbywać się co 14 dni. Niestety wystąpiły problemy z układem napędowym, a NASA nie chciała ryzykować i zadecydowała, że Juno nie będzie skracał swojej orbity, przez co wykonanie jednego przelotu zajmuje teraz ponad 53 dni. Program mapowania Jowisza jest aktualnie w połowie realizacji – sonda wykonała dopiero 14 spośród 32 planowanych zbliżeń.

Misja kosmiczna potrwa co najmniej do 2021 roku. Po tym okresie, NASA może ponownie zadecydować o jej przedłużeniu. W przeciwnym wypadku, Juno zakończy swój żywot tak jak Cassini, czyli zostanie skierowana w taki sposób, aby wlecieć w atmosferę Jowisza, gdzie ulegnie zniszczeniu.

Autorstwo: John Moll
Na podstawie: BusinessInsider.com
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.