NASA potwierdziła obecność wody na Merkurym

Opublikowano: 02.12.2012 | Kategorie: Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 400

NASA ostatecznie potwierdziła to, co podejrzewano od dziesięcioleci – na Merkurym jest woda. Mimo, że temperatura na planecie może sięgać 427 stopni Celsjusza, to woda jest w stanie stałym. Znaleziono ją na biegunie północnym, który jest osłonięty przed Słońcem. To właśnie tam sonda Messenger trafiła namieszaninę zamrożonej wody i, być może, materii organicznej. Duże zasoby zamrożonej wody widoczne są na od 85. stopnia szerokości północnej. Mniejsze zaś widoczne są nawet na 65. stopniu szerokości północnej.

Odkrycie tak podekscytowało NASA, że gdy tylko pozwoli na to położenie Merkurego względem Słońca Agencja wyda Messengerowi polecenie skupienia się na obserwacji obszarów zawierających wodę. Uczeni sądzą, że i na biegunie południowym Merkurego znajduje się woda. Niestety, pozysja Messengera nie pozwala na przeprowadzenie odpowiednich obserwacji.

W roku 2014 i 2015 Messenger zbliży się do powierzchni planety, gdyż zabraknie mu paliwa i jego trajektorię zaburzy oddziaływanie grawitacyjne Słońca i Merkurego. To jednak pozwoli naukowcom na lepsze przyjrzenie się powierzchni Merkurego.

Pierwsze sygnały świadczące o obecności wody na Merkurym otrzymaliśmy z 1991 roku, kiedy w kierunku planety wysłano sygnały radiowe, a uzyskane wyniki sugerowały istnienie lodu na obu biegunach. W 1999 roku dane zostały potwierdzone za pomocą wiązki mikrofal wysłanych z Obserwatorim w Arecibo. Jednak do ostatecznego potwierdzenia obecności lodu konieczne było wysłanie sondy. Messenger pojawił się na orbicie Merkurego w marcu 2011 roku. Natychmiast zaczął badać jego powierzchnię za pomocą lasera. Dzięki temu udało się połączyć permanentnie zacienione obszary Merkurego i występujące tam jaśniejsze struktury z wcześniejszymi sygnałami radarowymi.

Największą niespodzianką jest jednak odkrycie, że z lodem może być zmieszana materia organiczna. Obecnie trwają badania, mające na celu zweryfikowanie tego podejrzenia.

Opracowanie: Mariusz Błoński
Na podstawie: Space
Źródło: Kopalnia Wiedzy


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.