Czy metan na Marsie dowodzi istnienia tam życia?

Opublikowano: 23.06.2019 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 349

Łazik Curiosity odkrył niezwykle dużą ilość metanu w atmosferze Marsa. Takie ilości gazu mogą wskazywać na istnienie życia na Czerwonej Planecie.

Dane zostały dostarczone na Ziemię w czwartek i są znaczącym wydarzeniem, ponieważ na Ziemi metan jest produkowany przez żywe organizmy. Jego obecność na Marsie w takich ilościach może wskazywać, że na tej planecie żyją obecnie (lub żyły nie tak dawno temu) mikroby. Naukowcy z NASA podjęli decyzję o zmianie planu badań i wysłali nowe instrukcje do Curiosity. Wyniki eksperymentów zostaną uzyskane w poniedziałek.

Dane te są rewolucyjne, ponieważ od 1970 roku, kiedy aparat kosmiczny Viking przekazał zdjęcie pustynnego krajobrazu marsjańskiego, naukowcy byli skłonni wierzyć, że życie na Marsie jest niemożliwe. Później zapanowała wersja, według której Mars nadawał się do życia około 4 miliardów lat temu, kiedy planeta była cieplejsza i miała więcej wody.

Teraz pojawiają się sugestie, że niektóre mikroorganizmy mogły migrować pod ziemię, a tam nadal istnieć. Obecność metanu w rozrzedzonym marsjańskim powietrzu sugeruje w każdym razie, że życie na Marsie istniało w ciągu ostatnich kilku stuleci, ponieważ w przeciwnym razie światło słoneczne i reakcje chemiczne zniszczyłyby cząsteczki.

Możliwe, że metan został uwięziony pod ziemią i pozostawał tam przez dłuższy czas, uwalniając się stopniowo. Pierwsze dane dotyczące metanu uzyskano 15 lat temu, ale odczyty były na granicy możliwości urządzeń i uznano je za możliwy błąd. Później przeprowadzono inne badania, ale istotne wyniki uzyskano dopiero 20 czerwca.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

 1. Cosmo 24.06.2019 06:37

  Zawsze mamy dylemat jak ocenić artykuł. Temu dałem 1 ze względu na treść aczkolwiek bardzo ciekawią mnie odkrycia naukowe, więc powinienem dać 5. Jak by nie liczyć, średnia arytmetyczna wychodzi 3. Co do treści, to osoba pisząca ten artykuł to jakiś zupełny dyletant lub co bardziej prawdopodobne, jakiś wyrobnik w “niezależnej”, rosyjskiej redakcji sputnika, która skopiowała newsa z żydowskiej agencji informacyjnej. Wracając do samego artykułu. Metan w dużych ilościach już dawno został odkryty przez łazik Curiosity. Z tego powodu, została właśnie kilka lat temu wystrzelona sonda TGO, której zadaniem było zbadanie fenomenu sezonowego pojawiania się znaczących ilości metanu. Reasumując – odgrzewany kotlet mający usprawiedliwić kolejne setki milionów dolarów wyrzucone w marsjańskie błoto.

 2. gajowy 25.06.2019 13:36

  Jak by był wolny tlen (02) to byłoby dopiero potwierdzenie Życia.

 3. woma123 01.07.2019 00:41

  Tytuł: “NASA potwierdza, że są ślady życia na Marsie”
  Treść: “Takie ilości gazu mogą wskazywać na istnienie życia na Czerwonej Planecie”

  To się nazywa dziennikarska rzetelność. Przyciągnąć uwagę czytającego za wszelką cenę, kosztem niedomówień czy (jak w przykładzie) zwykłego kłamstwa. Dziwi tylko czemu na tym forum, które nie zamieszcza reklam. Ja rozumiem Google News, WP, Interia, Gazeta itd. Otworzysz artykuł, ta zaraz walnie w ciebie reklama. Ale czemu na WolneMedia? Kiedyś istniał w prasie zawód “tytularza”. Może warto wrócić do niego?

  DuDuS

 4. Cosmo 01.07.2019 12:34

  Admin WM ingeruje w treść wpisów?! Toż to cenzura!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.