NASA ogłosiła plan schłodzenia superwulkanu Yellowstone

Opublikowano: 11.10.2018 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2196

W centrum Ameryki Północnej znajduje się ogromny wulkan, Yellowstone, który ma potencjał, aby zniszczyć połowę Stanów Zjednoczonych. Może on również spowodować nuklearną zimę na całej planecie. Ryzyko takiego zdarzenia jest na tyle duże, że naukowcy z NASA opracowują plan schłodzenia wulkanu za pomocą odwiertów w kalderze.

Pomysł zakłada, że wydrążone zostaną odwierty o głębokości aż 10 km, które umożliwią wpompowywanie do kaldery ogromnych ilości wody. Według specjalistów, może to pomóc w opanowaniu sytuacji w obrębie Yellowstone. Nie wiadomo jednak skąd zamierza się pozyskać tak ogromne ilości wody.

Jeszcze większą niewiadomą jest to, jak superwulkan zareaguje na te odwierty. Eksperci twierdzą, że będzie to bezpieczna metoda, ale nie brakuje również zdań odrębnych. Niektórzy uważają nawet, że dowiercenie się tak głęboko może wywołać efekt pękającego balonu, czyli, że wywoła erupcję, której usiłuje zapobiec NASA.

Wulkanolodzy spierają się od lat na temat tego kiedy może dojść do kolejnej erupcji w Yellowstone. Ślady poprzednich wybuchów tego kolosa wskazują na to, że dochodzi do nich co około 670 tysięcy lat. Wielu specjalistów twierdzi jednak, że nadszedł już czas na kolejną erupcję.

Jej nadejście jest oczekiwane już od wielu lat. Ostatnio jednak w parku narodowym Yellowstone dochodzi do nietypowych zjawisk. Chodzi przede wszystkim o aktywność geotermalną w obrębie Basenu Gejzerów Norrisa. Dochodzi tam ostatnio do bezprecedensowej aktywności hydrotermalnej obawiającej się w postaci licznych erupcji największego gejzera świata znanego jako Steamboat.

Przyszła aktywność wulkaniczna w obrębie kaldery superwulkanu Yellowstone pozostaje wielką niewiadomą, ale fakt, że zajmuje się tym nawet NASA i mówi się, że “chłodzenie” Yellowstone może kosztować wiele miliardów dolarów, oznacza, że zagrożenie to traktuje się realnie.

Autorstwo; Admin ZNZ
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Cosmo
Użytkownik

No już kilku przekonało pół świata, że dwutlenek, że ocieplenie i trzeba płacić i ograniczać wydobycie węgla itp, itd. Teraz największy pasożyt świata musi tylko przekonać nieprzekonanych, że eksplozja, zima nuklearna (dlaczego nuklearna skoro to wulkan ma wybuchnąć?), że koniec świata i kaplica. Na początek strzelić batem nad wasalami (Poland First!) a później już jakoś się potoczy.