NASA ogłosiła dzień testu systemu „ochrony planetarnej”

Opublikowano: 12.10.2021 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 1717

NASA oficjalnie ogłosiła datę rozpoczęcia misji mającej na celu zmianę ścieżki lotu asteroidy. Będzie to pierwszy test technologii, która pewnego dnia może być potrzebna do uratowania Ziemi. Misja statku kosmicznego Double Asteroid Redirection Test (DART) wystartuje wcześniej niż planowano. Zgodnie z deklaracjami NASA dojdzie do tego już 23 listopada 2021 roku.

DART będzie pierwszą demonstracją techniki impaktora kinetycznego. Statek wążacy około 500 kg, uderzy w asteroidę z prędkością 6 km/s, zmieniając prędkość jej orbitowania wokół planetoidy Didymos o około 0,4 milimetra na sekundę. Taka różnica jest praktycznie niezauważalna, jednak naukowcy uważają, że będzie na tyle znacząca, aby można było zmierzyć efekty technologii DART, za pomocą ziemskich teleskopów.

Impaktor, wystartuje na pokładzie rakiety SpaceX Falcon 9 z bazy sił powietrznych Vandenberg w Kalifornii. Po oddzieleniu od rakiety nośnej system uda się w ponad roczny rejs. Wtedy uderzy on w jedną z dwóch asteroid, które należą do układu binarnego Didymos. Impaktor DART zderzy się z księżycem o nieoficjalnej nazwie „Didymoon”, który posiada około 165 metrów średnicy.

Impaktor, znajdzie się wówczas w odległości 11 milionów kilometrów od Ziemi, co umożliwi obserwacje za pomocą teleskopów naziemnych i radaru planetarnego w celu pomiaru zmiany pędu Księżyca. NASA, zapewnia że Didymos nie jest asteroidą przecinającą orbitę Ziemi i nie ma możliwości, aby eksperyment odchylenia mógł zagrozić naszej planecie.

Autorstwo: M@tis
Na podstawie: NASA.gov
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.