NASA i SSL planują wspólną misję na Psyche

Opublikowano: 04.03.2017 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 721

NASA połączyła siły z firmą Space Systems Loral i wspólnie planują misję na asteroidę. W ramach Programu Discovery, którego celem jest lepsze zrozumienie Układu Słonecznego poprzez badanie planet, księżyców i innych obiektów, zdecydowano o przeprowadzeniu w przyszłej dekadzie dwóch misji na asteroidy. Budżet każdej z nich ustalono na 450 milionów dolarów. Celem jednej z misji będzie zbudowana z metalu asteroida Psyche.

Metalowe asteroidy to jedne z ostatnich obiektów w Układzie Słonecznym, którym naukowcy jeszcze nie przyjrzeli się z bliska. “Badaliśmy już planety skaliste, gazowe olbrzymy, lodowe planety, skaliste asteroidy, komety, ale nigdy nie badaliśmy niczego podobnego do Psyche” – mówi profesor Jim Bell z Arizona State University, gdzie pracuje zespół odpowiedzialny za misję. Naukowcy przypuszczają, że Psyche może być jądrem planety, która miliardy lat temu została pozbawiona zewnętrznych skalistych warstw. Jeśli mają rację, to misja na Psyche jest jedynym możliwym sposobem na odwiedzenie jądra planety.

Psyche ma ponad 200 kilometrów średnicy, a dotarcie do asteroidy zajmie 5-7 lat. Kolejny rok będzie trwało zbieranie danych przez pojazd pozostający na orbicie Psyche. Satelita badający asteroidę zostanie wyposażony w kamerę, wykrywacz promieniowania gamma, który pozwoli na określenie składu asteroidy, oraz w magnetometr do pomiaru pola magnetycznego. Budową satelity o wymiarach busa zajmie się Jet Propulsion Laboratory we współpracy ze Space Systems Loral (SSL), firmą, która ma 60-letnie doświadczenie w budowie i wystrzeliwaniu satelitów. SSL wygrała w styczniu przetarg o wartości 127 milionów dolarów.

Początek misji na Psyche zaplanowano na rok 2023.

Autorstwo: Mariusz Błoński
Na podstawie: Phys.Org
Źródło: KopalniaWiedzy.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.