Naruszanie wolności religijnej w Tadżykistanie

Opublikowano: 04.04.2011 | Kategorie: Wiadomości ze świata, Wierzenia

Liczba wyświetleń: 452

TADŻYKISTAN. Jak informuje agencja prasowa Forum 18 News Service, władze Tadżykistanu systematycznie naruszają wolność religijną osób należących do grup wyznaniowych nie kontrolowanych i nie uznanych przez państwo. Forum 18 wezwało Organizacje Narodów Zjednoczonych i inne organizacje międzynarodowe do podjęcia natychmiastowych działań, które powstrzymałyby ten proceder.

Wśród przykładów naruszeń wolności religijnej agencja wskazuje m.in. nowe prawo, które zakazuje dzieciom poniżej 18 lat uczestniczenia w jakiejkolwiek aktywności religijnej bez zgody władz, w tym w spotkaniach modlitewnych i katechezie, z wyjątkiem udziału w pogrzebach. Za jakiekolwiek naruszenie prawa w tym zakresie odpowiadają rodzice.

Od 2007 roku władze zamknęły, skonfiskowały lub zdemolowały wiele budynków sakralnych, w tym kościoły, meczety oraz jedyną w kraju synagogę. Wprowadzono także limit liczby meczetów. W styczniu 2011 roku w stolicy kraju, Duszanbe, zamknięto 50 meczetów jako obiektów niezarejestrowanych i zbudowanych bez pozwolenia. Jakakolwiek religijna działalność bez zezwolenia jest nielegalna, a represje, w tym kary grzywny i aresztowania, dotykają m.in. Świadków Jehowy, grupy protestanckie oraz niektóre wspólnoty muzułmańskie, takie jak Tabligh Jamaat. Również dystrybucja literatury religijnej podlega ścisłej kontroli.

Opracowanie: Szymon Martys
Zdjęcie: atad_org
Źródło: Lewica


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.