Narodowy Bank Polski z gigantyczną stratą za rok 2022

Opublikowano: 22.04.2023 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2120

Narodowy Bank Polski odnotował olbrzymią stratę za rok 2022. Mowa tu o blisko 17 miliardach złotych. Z tego powodu bank centralny nie uiści ustawowej wpłaty do budżetu.

W 2022 roku Narodowy Bank Polski osiągnął stratę w wysokości 16 943,67 mln zł. Żeby zrozumieć, jak wielka jest to liczba w porównaniu do poprzednich lat, to rok wcześniej bank centralny odnotował zysk na poziomie 10 974,52 mln zł. Jak to możliwe, że NBP notuje blisko 17 miliardów straty, gdy rok wcześnie miał ponad 10 miliardów zysku?

Bank centralny już tłumaczy się z fatalnych wyników. „Należy podkreślić, że ujemny wynik finansowy NBP nie ma wpływu na bezpieczeństwo i stabilność systemu bankowego, ponieważ nie ogranicza on bieżącego funkcjonowania i wypełniania ustawowych zadań przez NBP” – czytamy w oświadczeniu. „Przyczyna niższych wyników finansowych banków centralnych w 2022 r. tkwi w specyficznym ukształtowaniu się sytuacji rynkowej w ostatnich latach. Po okresie utrzymywania niskich lub ujemnych stóp procentowych na świecie oraz aktywnego uczestnictwa banków centralnych na rynkach papierów wartościowych, mających na celu pobudzenie aktywności gospodarczej (w tym w wyniku przeciwdziałania pandemii COVID-19), rozpoczęto przeciwdziałanie przyspieszającej inflacji” – czytamy dalej.

„Wzrost stóp procentowych oraz rentowności na rynkach światowych spowodował z jednej strony wzrost kosztów odsetek od zobowiązań i od prowadzonych przez banki rachunków. Z drugiej strony sytuacja skutkowała spadkiem cen skupionych w poprzednich latach papierów wartościowych. Wzrost rentowności posiadanych przez banki centralne zasobów aktywów zagranicznych i krajowych bardzo często nie równoważył kosztów obniżonej wyceny aktywów i strat ponoszonych na transakcjach tymi aktywami” – podaje bank.

Portal Bankier.pl pisze, że na ten moment strata banku centralnego jest tylko na papierze. „NBP nie sprzedał jednak papierów po niższych cenach, lecz nadal trzyma je w portfelu. Jeśli pozostaną one w jego rękach do terminu wykupu, to obejdzie się bez faktycznej straty, bowiem emitenci gwarantują wypłatę nominału” – pisze portal. Strona pisze także o nietrafionych inwestycjach NBP. „Ubiegły rok nie był łatwy dla inwestorów – S&P500 czy DAX spadły po blisko 20 proc. – więc strata NBP nie powinna dziwić” – informuje Bankier.pl i zadaje pytanie – „czy bank centralny w ogóle powinien aktywnie spekulować na rynku akcji”. Portal dodaje, że „poważne instytucje raczej nie decydowały się na duże i częste interwencje na rynku w celu umocnienia walut krajowych, zdając sobie sprawę, że może to nie przynieść oczekiwanych efektów”.

Autorstwo: SG
Na podstawie: ISBNews, Bankier.pl
Źródło: NCzas.com


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. Dandi1981 22.04.2023 23:51

    Jezeli 17 mld to duzo dlaczego rzady od 89 roku zadluzaly kraj rocznie od minimum 20 mld zl do maximum 100 mld zl przez rok gdzie kadencja 5 lat.
    1500 mld zl dlugu publicznego.

  2. sanchop 23.04.2023 00:05

    To bardzo proste, ukraina potrzebuje kasy to niech sprzedadzą lasy polskie i prywatne domy w Polsce funduszom amerykańskim i wyślą bezpośrednio pieniądze do banków na lazurowym wybrzeżu albo do Monako i kupią politykom ukraińskim fajne nieruchomości aby dalej prowadzili swój kraj do zwycięstwa.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.