Narodowy Bank Polski bawi się w cenzora

Opublikowano: 02.12.2018 | Kategorie: Media, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2222

Sąd Okręgowy w Warszawie ma twardy orzech do zgryzienia – musi rozpatrzyć sześć (!) wniosków NBP o zabezpieczenie przed wszczęciem postępowania sądowego, polegającego na usunięciu artykułów opisujących aferę KNF i rolę, jaką odegrał w niej NBP.

We wniosku banku centralnego wskazani są konkretni dziennikarze, których teksty należy wg NBP usunąć.

Uzasadnienie wniosków opatrzone jest żądaniem zakazania dziennikarzom rozpowszechniania bezpodstawnych, zdaniem NBP, wypowiedzi, które wiążą aferę wokół KNF z działaniami NBP, noszącymi charakter działań niezgodnych z prawem, a także sugerujących aktywną rolę prezesa NBP we wspomnianej aferze.

Wnioski czekają na losowe wyznaczenie sędziów, którzy zajmą się ich rozpatrzeniem. Rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Warszawie nie podała ani personaliów dziennikarzy, których miałby dotyczyć wniosek banku, ani tytułów, w których pojawiły się artykuły.

Bank centralny ustami swojego rzecznika wyjaśnił PAP, że jego działania mają na celu ochronę dóbr osobistych instytucji zaufania publicznego, jakim jest bank, co z kolei podyktowane jest troską o szeroko rozumiane bezpieczeństwo ekonomiczne kraju.

Niezależnie od gromkich słów, jakie padają z ust przedstawicieli NBP przy tej okazji, warto sobie uświadomić, że jest to kolejne sięgnięcie przez polską instytucję państwową po w istocie prewencyjne cenzurowanie mediów.

Autorstwo: MW
Zdjęcie: Wikimedia Commons
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. ZIWK 02.12.2018 16:10

    Widząc skowyt i prawdziwy strach w oczach – można się domyślać, że NBP zakupi nowe niszczarki do dokumentów, a niejedna paleta laptopów trafi pod walec drogowy.
    A cenzura prewencyjna – to tylko jeszcze jedna strona Konstytucji RP, którą PiSS próbuje powstrzymać sraczkę ze strachu przed odpowiedzialnością

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.