Napływ Ukraińców nie maleje

Opublikowano: 07.02.2019 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 4

Według statystyk Ministerstwa Pracy, Rodziny i Polityki Społecznej, w ubiegłym roku spadła liczba imigrantów zarobkowych przybywających do naszego kraju z Ukrainy. Zdaniem agencji zatrudnienia nie oznacza to jednak zmniejszenia liczby pracujących tutaj przybyszy ze Wschodu, ale zmiany struktury zatrudnienia w postaci zmiany modelu ich zatrudniania na długoterminowy. W ubiegłym roku w powiatowych urzędach zgłoszono więc zapotrzebowanie na 1,58 miliona obcokrajowców.

Resort kierowany przez minister Elżbietę Rafalską poinformował dziennik „Rzeczpospolita”, iż w ubiegłym roku powiatowe urzędy pracy w całej Polsce wpisały do swojej ewidencji ponad 1,58 mln oświadczeń o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcom zza wschodniej granicy, przy czym 90 proc. z nich dotyczyło Ukraińców. Dodatkowo wystawiono 121,4 tys. zezwoleń na prace sezonowe, stąd do pracowników krótkoterminowych z zagranicy trafiło łącznie trafiło 1,7 mln oświadczeń i wydawanych po raz pierwszy sezonowych zezwoleń.

Tym samym w 2018 roku w porównaniu do roku wcześniejszego, liczba oświadczeń o potrzebie zatrudnienia imigranta spadła o 243 tys., zaś według gazety nie został on zrekompensowany przez zezwolenia wydawane na wykonywanie prac sezonowych.

MPRiPS zaznacza jednak, że nie powinno porównywać się danych z ubiegłego roku do tych z lat wcześniejszych, ponieważ były one „podkręcane” przez niektóre firmy. Rejestrowały one bowiem nawet tysiące oświadczeń, jakimi handlowały później na terytorium Ukrainy. Dyrektor ukraińskiego oddziału agencji zatrudnienia Work Service, Marian Przeździecki, w rozmowie z „Rzeczpospolitą” twierdzi więc, iż na podstawie tych dokumentów część Ukraińców wyjeżdżała do pracy na czarno np. w Czechach.

EWL, czyli kolejna firma rekrutująca pracowników zza naszej wschodniej granicy, twierdzi więc, że liczba imigrantów przyjeżdżających do Polski wcale nie spadła, lecz wręcz rośnie, choć nie w takim tempie jak w latach poprzednich. EWL dodaje, iż w ubiegłym roku ściągnęła do naszego kraju o 60 proc. Ukraińców więcej niż rok wcześniej, z kolei Work Service mówi o wzroście o blisko 64 proc. Trend ten potwierdzają dane Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, według którego liczba obcokrajowców objętych polskim ubezpieczeniem emerytalno-rentowym wzrosła o 30 proc. w porównaniu do 2017 roku, stąd wynosi obecnie prawie 570 tys.

Cytowany przez dziennik Andrzej Kubisiak, ekspert rynku pracy Polskiego Instytutu Ekonomicznego, zwraca uwagę na zmianę struktury zatrudnienia imigrantów w naszym kraju. Coraz częściej są oni bowiem zatrudniani długoterminowo, a rzadziej na prace dorywcze i sezonowe. Już blisko jedna czwarta firm twierdzi przy tym, że zatrudnia Ukraińców, natomiast 42 proc. w przyszłości zamierza dawać miejsca pracy obcokrajowcom.

Na podstawie: Rp.pl
Źródło: Autonom.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 1, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o

Potrzebujemy Twojej pomocy!

 
Wyczerpują się środki na działalność Naszego Portalu. W tym miesiącu pomoc finansowa zmalała i istnieje zagrożenie zbiórki na działalność w sierpniu. Dlatego prosimy wszystkich dobrych i szczodrych ludzi, dla których los Naszego Portalu nie jest obojętny, ponieważ go cenią za kulturę słowa oraz wzbogacenie ich wiedzy i życia, o pomoc w szczęśliwym ukończeniu zbiórki na działalność nadchodzącym miesiącu. Aby zapewnić Naszemu Portalowi stabilność w przyszłości, zachęcamy również do dołączania do elitarnej, stałej grupy wspierających. Zostań naszym sponsorem! Nie pozwól aby portal „Wolne Media” zawiesił działalność! Ważny jest każdy grosik! Czy nam pomożesz?

Nasze konto bankowe TUTAJ – Konto PayPala TUTAJ