Napięte stosunki Bahrajnu z Iranem

Opublikowano: 27.04.2011 | Kategorie: Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 250

Bahrajn wyrzuca irańskiego dyplomatę, zarzucając mu działalność szpiegowską w Kuwejcie. Teheran grozi odwetem, a skonfliktowane z nim sunnickie władze kolejnych krajów Zatoki skazują na śmierć irańskich agentów.

Władze Bahrajnu uznały za persona non grata irańskiego dyplomatę, któremu zarzucają związki z siatką szpiegowską w Kuwejcie. Hodżatullah Rahmani otrzymał 72 godziny na opuszczenie kraju. Wydalenie dyplomaty to kolejny incydent w napiętych stosunkach Bahrajnu z Iranem. Szczególnie pogorszyły się one po wezwaniu w marcu przez króla Bahrajnu na pomoc przeciwko buntującym się szyitom posiłków wojskowych z sąsiedniej Arabii Saudyjskiej.

Sprawa ma związek z aferą szpiegowską w Kuwejcie. W marcu kuwejcki sąd skazał na śmierć za szpiegostwo dwóch obywateli Iranu i Kuwejtczyka. W kwietniu wydalono trzech irańskich dyplomatów za działania szpiegowskie. Teheran w odpowiedzi wydalił trzech Kuwejtczyków.

W Bahrajnie rozpoczął się proces dwóch Irańczyków i obywatela Bahrajnu pod zarzutem szpiegostwa na rzecz Irańskiej Gwardii Rewolucyjnej. Od początku zamieszek w Bahrajnie Teheran krytykuje tamtejszą monarchię za represje wobec buntujących się szyitów, którzy stanowią większość populacji kraju, ale są dyskryminowani przez sunnitów.

Opracowanie: Tomasz Skowronek
Źródło: Lewica

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Roots Chant Rising
Użytkownik
Roots Chant Rising

Gdzie dwóch się bije ….tam USA korzysta.Tak zwane ‘wyzwolenie’ Iranu to chyba już tylko kwestia czasu.A może by tak państwa UE wkroczyły do kraju hot-doga i uwolniły biednych mieszkańców od policyjnego państwa i manipulacji(żart).
To co wyprawia USA przyprawia mnie o mdłości , ale to że robią to legalnie i jawnie po prostu mnie brzydzi.

Dobrodziej
Użytkownik
Dobrodziej

Oto przykład Dziel i Rządź. Dawno dawno temu był sobie islam. Przyszło USA, i podzieliło islam na sunnitów i szyitów i zaczęły się spory i walki między nimi.

blackeyed
Użytkownik
blackeyed

Bahrajn należy do Osi Zła: USA – Izrael – Arabia Saudyjska – Bahrajn. :-)