Namagnesowany beton naładuje pojazdy elektrycznew ruchu

Indiana Department of Transportation (INDOT), Purdue University i niemiecki startup Magment ogłosiły wspólny projekt testowania nowego materiału do ładowania samochodów elektrycznych. Magment dostarczy opatentowany beton z osadzonymi namagnesowanymi cząstkami, a INDOT zbuduje kilka odcinków drogi, aby przetestować obiecującą technologię.

Uczestnicy projektu wierzą, że linie ładowania pomogą w dekarbonizacji transportu towarowego, który jest aktywnie wykorzystywany przez firmy logistyczne.

Magment nie ujawnił dokładnego składu „namagnesowanego betonu”, ale twierdzi, że nowy materiał na bazie ferrytu można łatwo wytwarzać w dużych ilościach i jest w stanie ładować pojazdy elektryczne o mocy od 200 W do 250 kW.

Jednocześnie sam startup nie planuje produkować dróg ładujących. Magment proponuje modernizację istniejących przedsiębiorstw firm budowlanych i w dłuższej perspektywie produkcję namagnesowanego betonu na całym świecie.

Projekt Indiana zostanie podzielony na trzy części – informuje Engadget. W fazie 1 i 2 inżynierowie INDOT i Purdue University przetestują, przeanalizują koszty i zoptymalizują skład nawierzchni. W tym celu samorząd zapewni środki na budowę niewielkiego terenu, który zostanie zlokalizowany na terenie kampusu Uniwersytetu w West Lafayette.

Jeśli pierwszy i drugi etap zakończą się sukcesem, INDOT rozpocznie budowę kolejnego stanowiska badawczego, którego długość wyniesie 400 metrów. Na wyznaczonym terenie autorzy projektu przetestują ładowanie sprzętu wielkogabarytowego, tj. ciężarówek budowlanych i ciągników do przewozu towarów. Szacowana moc drogi ładowania wyniesie 200 kW, a pierwsze testy zaplanowano na sierpień br.

Nowy projekt jest częścią inicjatywy rządowej „Budowa zrównoważonego rozwoju z infrastrukturą energetyczną dla elektryfikacji dróg” (ASPIRE). Działalność Magment jest obecnie wspierana przez amerykańskie Centrum Badań Inżynieryjnych, Narodową Fundację Nauki, Narodową Fundację Sanitarną oraz kilku inwestorów z sektora prywatnego.

Autorstwo: tallinn
Zdjęcie: Viernest (CC BY 2.0)
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl