Nalot na dom Nicoli Sturgeon

Opublikowano: 06.04.2023 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1834

5 kwietnia Police Scotland dokonała naloty na dom byłe szkockiej premier i siedzibę SNP. W wyniku działań służb mąż Nicoli Sturgeon, Peter Murrell, został aresztowany, a następnie przesłuchany i zwolniony. Nie postawiono mu (jeszcze?) żadnych zarzutów. Działania te są efektem śledztwa w sprawie nieprawidłowości w finansach Szkockiej Partii Narodowej. W sieci pojawiło się wiele relacji wideo z tej operacji i sami możecie zobaczyć, jak to wyglądało. Poniżej prezentujemy jedno z nagrań…

Funkcjonariusze szkockiej policji pojawili się zarówno w domu Murrella i pani Sturgeon w Glasgow, jak i w siedzibie SNP w Edynburgu. Jak podaje BBC, podczas nalotu, który rozpoczął się około godziny 07:35 w dniu 5 marca 2023 roku, była szkocka premiera przebywała wewnątrz domu. Policyjna operacja trwała około do godziny 10:00. Do tego czasu przed nieruchomością postawiono specjalny namiot, a obszar, gdzie policjanci wykonywali swoje czynności, został otoczony kordonem.

Nad przebiegiem operacji czuwało około 10 policjantów, przed domem zaparkowały trzy radiowozy. Funkcjonariusze przeszukali małą szopę i schowek w ogrodzie na tyłach. Jak ustalili dziennikarze BBC część przedmiotów (dowodów?) znalezionych w domu, zostało zabezpieczonych i przetransportowanych. W tym samym czasie, gdy trwał nalot na dom byłej szefowej szkockiego rządu, podobne działania były prowadzone przed siedzibą SNP. Przed budynkiem zaparkowało co najmniej sześć oznakowanych pojazdów policyjnych, a funkcjonariusze niosący zielone skrzynie i inny sprzęt wchodzili do środka.

Były dyrektor naczelny SNP, Peter Murrell, został ostatecznie zwolniony przez policję i nie postawiono mu żadnych zarzutów. Niemniej, dochodzenie w sprawie finansów partii trwa nadal, więc całkiem możliwie, że wkrótce się pojawią dalsze doniesienia w tej sprawie. Polityk został przesłuchany, a jego zwolnienie nastąpiło krótko przed godziną 19:00 „Funkcjonariusze przeprowadzili dziś również przeszukania w wielu adresach w ramach śledztwa” – dodano w oficjalnym oświadczeniu wydanym przez Police Scotland. „Raport zostanie przesłany do Crown Office oraz Procurator Fiscal Service”.

Sturgeon powiedziała, że „nie wiedziała wcześniej” o planach szkockiej policji. Siły poinformowały, że śledztwo jest w toku. Murrell zrezygnował ze stanowiska dyrektora naczelnego SNP w zeszłym miesiącu, po zajmowaniu tego stanowiska od 1999 roku. Od 2010 roku jest żonaty z panią Sturgeon.

Do sprawy odniósł się Humza Yousaf, który niedawno został pierwszym ministrem Szkocji. Przyznał, że był to „trudny dzień” dla SNP. „Oczywiście nie mogę komentować trwającego dochodzenia policyjnego, ale mogę zapewnić, że partia będzie w pełni współpracowała w dochodzeniu i nadal będzie to robić”. Oprócz tego Yousaf zapewnił, że w strukturach SNP zostanie przeprowadzony niezależny przegląd związany z przejrzystością i mechanizmem zarządzania finansami.

Jak nietrudno się domyślić, już ruszyła karuzela spekulacji dotyczących prawdziwych powodów rezygnacji Nicoli Sturgeon. Przypomnijmy, w połowie lutego 2023 ówczesna premier zapowiedziała odejście ze swojego stanowiska. Dość mętnie tłumaczyła powody takiej decyzji. Mówił, iż po prostu „nadszedł czas”, aby ustąpiła ze stanowiska, dodając, że jest to „właściwe dla mnie, dla mojej partii i dla kraju”. W perspektywie wczorajszych wydarzeń ta rezygnacja zyskała (być może!) głębszy podtekst…

Przypomnijmy, formalne dochodzenie w sprawie finansów SNP rozpoczęło się w lipcu 2021 roku, gdy Police Scotland otrzymała dochodzenie w sprawie wydatkowania darowizn otrzymanych przez SNP. Pojawiły się pytania o fundusze przekazane partii do wykorzystania w nowej kampanii referendalnej w sprawie niepodległości. Skargi złożyło siedem osób, a po działaniach prokuratury postanowiono wszcząć śledztwo. Komentując sprawę ówczesna liderka SNP i premier Szkocji Nicola Sturgeon podkreślała, że „nie martwi się” o finanse partii i zaznaczała, iż „każdy grosz” z gotówki zebranej w internetowych kampaniach crowdfundingowych zostanie wydany na walkę o niepodległość.

Autorstwo: Remigiusz Wiśniewski
Źródło: PolishExpress.co.uk


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.