Należy taką broń wytrącić mu z ręki
Władimir Putin traktuje dostawcy surowców energetycznych niczym broń – mówił szef polskiego MON Mariusz Błaszczak. W czwartek odbyło się spotkanie ministrów obrony Czech i Polski. Wicepremier Mariusz Błaszczak podkreślił znaczenie obustronnej współpracy wojskowej.
W czwartek z wizytą w Warszawie przebywała delegacja czeskiego ministerstwa obrony. W trakcie wizyty odbyły się rozmowy szefowej resortu obrony Jany Czernochovej z wicepremierem Mariuszem Błaszczakiem. „Polska i Czechy są sąsiadami, którzy ze sobą współpracują. Szczególnie jest to ważne jeżeli chodzi o wyzwania przed którymi stoi w zasadzie cała Europa. Te wyzwania dotyczą agresji rosyjskiej na Ukrainę, dotyczą próby odbudowy imperium rosyjskiego przez Putina” – powiedział po spotkaniu minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. „Zarówno Polska jak i Czechy przeciwstawiały się tym tendencjom. Mamy doświadczenia historyczne przecież identyczne po II wojny światowej. Oba nasze państwa były zdominowane przez Moskwę. Nie chcemy powrotu do tych sytuacji, w związku z tym wspieramy Ukrainę, ale też wzmacniamy siły zbrojne” – dodał wicepremier.
W trakcie konferencji prasowej szef MON stwierdził także, że prezydent Rosji traktuje dostawcy surowców energetycznych niczym broń. „Więc należy taką broń wytrącić mu z ręki i uniezależnienie od szantażu rosyjskiego polegające na dywersyfikacji źródeł dostaw energetycznych jest jednym z przykładów” – podkreślił.
Jak podaje polski MON, odnosząc się do przyszłej współpracy minister Czernochova zaznaczyła natomiast, że podczas zaplanowanej na przyszły tydzień wizyty szefów obrony Polski i Czech na Słowacji zostanie podpisane porozumienie dotyczące wspólnego patrolowania słowackiej przestrzeni powietrznej. „Rozmawialiśmy także o wspólnych ćwiczeniach, ale nie tylko jeżeli chodzi o jednostki specjalne, ale także o jednostki powietrznodesantowe i żandarmerii wojskowej” – powiedziała minister Jana Czernochova. „Jesteśmy także członkami Grupy Wyszehradzkiej, a już w przyszłym tygodniu spotkamy się ze słowackim ministrem obrony i będziemy podpisywali porozumienie dotyczące wspólnego kontrolowania nieba nad Słowacją” – zaznaczyła.
Autorstwo: Krystian Rusiniak
Na podstawie: DoRzeczy.pl, 300polityka.pl
Źródło: MediaNarodowe.com