Nakaz aresztowania Benjamina Netanjahu. I co dalej?
Przed czterema latami, kiedy Benjaminowi Netanjahu postawiono zarzuty korupcyjne, oburzony podejrzany stwierdził, że jest rzeczą niedopuszczalną takie potraktowanie osoby zajmującej poważne stanowisko w państwie. Jego zdaniem mogło to wynikać jedynie z antysemityzmu.
Niedawno Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości ocenił, że Izrael dopuścił się z premedytacją wdrożenia polityki celowo niszczącej opiekę medyczną w Gazie w ramach szerokiej listy zbrodni wojennych dokonywanych na jej mieszkańcach, realizując ich eksterminację. Na to wskazują nieprzerwane bombardowania, celowe niszczenie szpitali i personelu medycznego. Te wiadomości nie goszczą w programach mediów głównego nurtu na świecie. Najważniejszym zaś problemem, na jaki idzie dużo papieru i pogadanek jest antysemityzm i chęć rozprawienia się z każdym, kto go w sobie ma.
A co będzie teraz, kiedy 21 listopada 2024 roku Międzynarodowy Trybunał Karny wreszcie opublikował nakaz aresztowania premiera Netanjahu i jego ministra obrony Galanta z uzasadnionymi gruntownie zarzutami popełnienia w Gazie aktów ludobójstwa? Trybunał wydał także nakaz aresztowania przywódcy Hamasu Muhammada Deifa Almiego. Postawione zarzuty dotyczą okresu od 8 października 2023 r. do chwili wydania nakazu – 6 maja 2024 r. Półroczna zwłoka publikacji wyniknęła z istotnych nieporozumień wśród członków składu orzekającego, którymi są między innymi przedstawiciele europejscy z Niemiec. Izraelowi bardzo zależało, by nie dopuścić do wydania nakazu, dlatego składano szereg skarg, zasypując sędziów pracą. Ostatecznie zostały one odrzucone i nakaz aresztowania został wydany.
Dlaczego akurat teraz zapadła decyzja opublikowania dokumentu, może wynikać z obsady nowej osoby na stanowisku przewodniczącego. Poprzednia przewodnicząca, usprawiedliwiając się przyczynami zdrowotnymi, skorzystała z urlopu, następnie zrezygnowała z pełnienia stanowiska. Zastąpiona została przez sędziego z Francji i sprawy potoczyły się sprawnie.
Zarzuty wymienione w nakazach to: zbrodnie wojenne, zbrodnie przeciwko ludzkości, doprowadzanie ludności do śmierci głodowej, zabójstwa dokonywane przez żołnierzy IDF. Nakaz aresztowania jest uzasadniony bardzo solidnym i obszernym materiałem dowodowym.
Jakie może mieć znaczenie decyzja MTK dla Izraela, który dotąd nie respektował żadnej z decyzji instytucji prawa międzynarodowego. Każde z 40 państw mające przedstawiciela w Trybunale ma teraz obowiązek aresztować Netanjahu, Galanta, czy szefa Hamasu. Niemcy, Brytyjczycy, jak też Polacy, skoro z ramienia Polski, w gronie rozpatrującym sprawy – członkiem ICC jest pan Bartosz Krużewski (informacja z Wikipedii). Jak każdy przestępca, wymienieni muszą zostać aresztowani, następnie przekazani do Hagi.
Opracowanie Jola
Na podstawie: YouTube.com
Źródło: WolneMedia.net