Najwyższy spadek zatrudnienia, odkąd GUS podaje te dane
Jak wynika z ostatnich danych przekazanych przez GUS w kwietniu doszło do rekordowego spadku z zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw. W porównaniu do marca zmniejszyło się ono o 2,4 proc.
Oznacza to, że ponad 152,9 tys. etatów zostało „ściętych” i tyle samo osób straciło swoją pracę. „Jest to najwyższym wynikiem od 2005 roku, czyli momentu, odkąd te statystyki są w Polsce zbierane – pisze w komentarzu Andrzej Kubisiak, zastępca dyrektora Polskiego Instytutu Ekonomicznego ds. badań i analiz.
„To w głównej mierze efekt działań podjętych w firmach w pierwszej fazie kryzysu, a wiec na przełomie marca i kwietnia, gdy trudna sytuacja zaskoczyła wielu pracodawców. Spadek zatrudnienia to także efekt zmniejszenia wymiaru godzin pracy w części przedsiębiorstw, a także opuszczenia Polski przez części imigrantów” – dodawał Kubisiak. W tym miejscu warto dodać, że według danych ambasady Ukrainy w Polsce w ciągu pierwszego miesiąca obowiązywania restrykcji związanych z pandemią z kraju wyjechało około 175 tysięcy Ukraińców.
Co więcej, jak wynika z badań PIE z pierwszych dni kwietnia 28 proc. firm planuje redukcję zatrudnienia. Z kolei pod koniec tego miesiąca około połowo (a więc 12%) zadeklarowało, że rzeczywiście zwolniło część swoich pracowników. Niemniej, według Kubisiaka sytuacja się tak dynamicznie zmieniła od tamtego czasu, że obecnie wygląda zupełnie inaczej.
„Otwarcie kolejnych punktów usługowych, handlowych i gastronomicznych, a także powrót do procesów produkcyjnych powoduje, że nastroje przedsiębiorstw w połowie maja są znacznie mniej radykalne niż jeszcze miesiąc czy półtora temu” – komentował w wypowiedzi dla Polskiej Agencji Prasowej.
Według prognoz majowych już tylko 8 proc. firm planuje redukcje etatów. „Od ostatnich dni kwietnia pojawiają się również pierwsze sygnały otwierania nowych rekrutacji” – dodawał Kubisiak.
Źródło: PolishExpress.co.uk