Najwyższy spadek zatrudnienia, odkąd GUS podaje te dane

Opublikowano: 23.05.2020 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 466

Jak wynika z ostatnich danych przekazanych przez GUS w kwietniu doszło do rekordowego spadku z zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw. W porównaniu do marca zmniejszyło się ono o 2,4 proc.

Oznacza to, że ponad 152,9 tys. etatów zostało “ściętych” i tyle samo osób straciło swoją pracę. „Jest to najwyższym wynikiem od 2005 roku, czyli momentu, odkąd te statystyki są w Polsce zbierane – pisze w komentarzu Andrzej Kubisiak, zastępca dyrektora Polskiego Instytutu Ekonomicznego ds. badań i analiz.

„To w głównej mierze efekt działań podjętych w firmach w pierwszej fazie kryzysu, a wiec na przełomie marca i kwietnia, gdy trudna sytuacja zaskoczyła wielu pracodawców. Spadek zatrudnienia to także efekt zmniejszenia wymiaru godzin pracy w części przedsiębiorstw, a także opuszczenia Polski przez części imigrantów” – dodawał Kubisiak. W tym miejscu warto dodać, że według danych ambasady Ukrainy w Polsce w ciągu pierwszego miesiąca obowiązywania restrykcji związanych z pandemią z kraju wyjechało około 175 tysięcy Ukraińców.

Co więcej, jak wynika z badań PIE z pierwszych dni kwietnia 28 proc. firm planuje redukcję zatrudnienia. Z kolei pod koniec tego miesiąca około połowo (a więc 12%) zadeklarowało, że rzeczywiście zwolniło część swoich pracowników. Niemniej, według Kubisiaka sytuacja się tak dynamicznie zmieniła od tamtego czasu, że obecnie wygląda zupełnie inaczej.

„Otwarcie kolejnych punktów usługowych, handlowych i gastronomicznych, a także powrót do procesów produkcyjnych powoduje, że nastroje przedsiębiorstw w połowie maja są znacznie mniej radykalne niż jeszcze miesiąc czy półtora temu” – komentował w wypowiedzi dla Polskiej Agencji Prasowej.

Według prognoz majowych już tylko 8 proc. firm planuje redukcje etatów. “Od ostatnich dni kwietnia pojawiają się również pierwsze sygnały otwierania nowych rekrutacji” – dodawał Kubisiak.

Źródło: PolishExpress.co.uk


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.