Najwyższy spadek zatrudnienia, odkąd GUS podaje te dane

Opublikowano: 23.05.2020 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 866

Jak wynika z ostatnich danych przekazanych przez GUS w kwietniu doszło do rekordowego spadku z zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw. W porównaniu do marca zmniejszyło się ono o 2,4 proc.

Oznacza to, że ponad 152,9 tys. etatów zostało “ściętych” i tyle samo osób straciło swoją pracę. „Jest to najwyższym wynikiem od 2005 roku, czyli momentu, odkąd te statystyki są w Polsce zbierane – pisze w komentarzu Andrzej Kubisiak, zastępca dyrektora Polskiego Instytutu Ekonomicznego ds. badań i analiz.

„To w głównej mierze efekt działań podjętych w firmach w pierwszej fazie kryzysu, a wiec na przełomie marca i kwietnia, gdy trudna sytuacja zaskoczyła wielu pracodawców. Spadek zatrudnienia to także efekt zmniejszenia wymiaru godzin pracy w części przedsiębiorstw, a także opuszczenia Polski przez części imigrantów” – dodawał Kubisiak. W tym miejscu warto dodać, że według danych ambasady Ukrainy w Polsce w ciągu pierwszego miesiąca obowiązywania restrykcji związanych z pandemią z kraju wyjechało około 175 tysięcy Ukraińców.

Co więcej, jak wynika z badań PIE z pierwszych dni kwietnia 28 proc. firm planuje redukcję zatrudnienia. Z kolei pod koniec tego miesiąca około połowo (a więc 12%) zadeklarowało, że rzeczywiście zwolniło część swoich pracowników. Niemniej, według Kubisiaka sytuacja się tak dynamicznie zmieniła od tamtego czasu, że obecnie wygląda zupełnie inaczej.

„Otwarcie kolejnych punktów usługowych, handlowych i gastronomicznych, a także powrót do procesów produkcyjnych powoduje, że nastroje przedsiębiorstw w połowie maja są znacznie mniej radykalne niż jeszcze miesiąc czy półtora temu” – komentował w wypowiedzi dla Polskiej Agencji Prasowej.

Według prognoz majowych już tylko 8 proc. firm planuje redukcje etatów. “Od ostatnich dni kwietnia pojawiają się również pierwsze sygnały otwierania nowych rekrutacji” – dodawał Kubisiak.

Źródło: PolishExpress.co.uk

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 4, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o