Najwyższe światowe bezrobocie w historii

Opublikowano: 02.11.2011 | Kategorie: Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 608

W opublikowanym 31 października raporcie Międzynarodowa Organizacja Pracy (International Labour Organization, ILO) ostrzega, że świat stoi “na krawędzi nowego kryzysu zatrudnienia” (new job recession).

Prawie 2/3 gospodarek rozwiniętych oraz połowa gospodarek wschodzących i rozwijających się może doświadczyć spadku zatrudnienia.

Przy obecnych trendach powrót krajów rozwiniętych do przedkryzysowych poziomów bezrobocia może zająć przynajmniej 5 lat. Obecnie światowe bezrobocie jest najwyższe w historii – 200 mln ludzi jest bezrobotnych (ILO definiuje bezrobotnego jako osobę niepracującą, ale chętną i zdolną do podjęcia pracy zarobkowej i która aktywnie poszukuje pracy).

Wg agencji ONZ, aby powrócić do przedkryzysowych poziomów bezrobocia, konieczne byłoby stworzenie w ciągu dwóch najbliższych lat 80 mln miejsc pracy, ale jest to niezwykle mało prawdopodobne ze względu na przewlekły kryzys gospodarczy.

Wg raportu spośród 118 przebadanych krajów w 45 rośnie ryzyko niepokojów społecznych, głównie w gospodarkach rozwiniętych, m.in. w UE, krajach arabskich i w mniejszym stopniu w Azji.

Jako remedium raport proponuje reformy finansowe i inwestycje.

Źródło: Władza Rad


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

9 komentarzy

  1. Raptor 02.11.2011 12:36

    W tym systemie bezrobocie może już tylko rosnąć, a jego wzrost będzie coraz bardziej przyspieszany przez rozwój technologiczny (ot choćby ostatnie osiągnięcia w dziedzinie zimnej fuzji, a to dopiero początek). Poważne zmiany są nieuniknione w kilku najbliższych dekadach.

  2. senseimarcel 02.11.2011 13:05

    Taa, wystarczy tylko zlikwidować ZUS raz na zawsze a bezrobocie w cudowny sposób w polsce zniknie.

  3. edek 02.11.2011 15:40

    Cuda to się w bajkach zdarzają. Poza tym mowa o bezrobociu światowym…

  4. senseimarcel 02.11.2011 16:53

    Ten cud to czysta matematyka.

  5. wiara milosc nadzieja 02.11.2011 17:06
  6. Rozbi 02.11.2011 18:10

    Wszędzie na świecie są świadczenia emerytalne i podatki dochodowe – zlikwidować, i gospodarka będzie pędzić na kark na szyje. Tylko Państwa będą biedniejsze i nie będzie z czego długu publicznego spłacać – dlatego zbliżamy się do interwencjonistycznego kryzysu.

  7. edek 02.11.2011 18:55

    Podatki były zawsze. Załamanie systemu zawdzięczamy znoszeniu ograniczeń dla biznesu. Koncerny płacą coraz mniej. A koszty państw (też wymuszane przez biznes i złodziei finansistów) są coraz większe. Problemy z gospodarką pogłębiają się wraz z liberalizacją handlu na świecie. Oczywiście co niektórzy temu zaprzeczą. Ale to jest oczywiste. A najłatwiej jest sprawdzić kto na tym zyskał i zyskuje.

  8. Rozbi 02.11.2011 22:32

    Edek – większe koszty utrzymania aparatu państwoweg = większe podatki na jego utrzymanie = mniejszy rozwój gospodarczy = spowolnienie, recesja i w końcu kryzys.

  9. edek 03.11.2011 12:37

    @rozbi
    Zgadza się. Ale to tylko część układanki. I wcale nie najważniejsza. Najważniejszą jest liberalizacja handlu światowego i kumulacja kapitału. “Racjonalizacja” produkcji wynikająca z tego plus technologia zwiększa bezrobocie. Korporacja przez przez swoją wielkość zmniejsza koszty produkcji, zapotrzebowanie na pracę oraz jeszcze bardziej kumuluje kapitał eliminując z runku słabsze firmy. Ktoś policzył, że do wyprodukowania całej produkcji wystarczyło by 20% zatrudnionych pracowników na świecie. I do tego zmierzamy.
    Sama “racjonalizacja” produkcji wydaje się na pierwszy rzut oka dobra. Przecież powoduje mniejsze koszty, więc ceny. Niestety korporacje coraz mniej muszą się liczyć z konkurencją wymuszającą mniejsze ceny. Im mniej graczy na rynku tym łatwiej się dogadać. Jest wiele wykrytych zmów między różnymi korporacjami. A jak można przypuszczać to tylko wierzchołek góry lodowej.
    Najważniejsze jest jednak to, że przy większej liczbie mniejszych firm ludzie mieli pracę. Budżety państw miały większe wpływy podatkowe od firm i płac. Teraz ilość podatków się zmniejsza. A korporacje nie dzielą się ze społeczeństwem “zaoszczędzonymi” pieniędzmi. Wraz ze zmniejszaniem się zatrudnienia jest potrzebny mechanizm łagodzący ten problem. Jednak ideologia liberalna piętnuje pomoc społeczną. Jaka by nie była. Inaczej. Jesteśmy w takim momencie, że praca ludzka coraz mniej jest potrzebna. Dużo się mówi o roli usług w zmniejszeniu bezrobocia. Jednak “dzięki” liberalizacji handlu i znoszeniu barier min. celnych płace są równane w dół i społeczeństwa są coraz uboższe, co automatycznie ogranicza zapotrzebowanie na wszelkiego rodzaju usługi. I koło się zamyka.
    A słowo rozwój to tylko slogan propagandowy. Bo akurat np. pkb jest uznawany za wskaźnik rozwoju. A pkb ma niewiele wspólnego z rzeczywistym rozwojem danego kraju. Określa tylko wartość obrotów w gospodarce. Wielkość obrotów nie określa wielkości zysków. Produkt narodowy netto natomiast nie jest w wielu krajach ( w tym w Polsce) w ogóle liczony…
    Poza tym rozwój kraju to też poziom życia obywateli. który często ma niewiele wspólnego z pkb.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.