Najwyższe odszkodowanie w historii polskiego sądownictwa

Opublikowano: 09.02.2021 | Kategorie: Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2067

Wczoraj Sąd w Opolu przyznał ponad 12 mln zł zadośćuczynienia i 811 tys. zł odszkodowania dla Tomasza Komendy, niesłusznie skazanego za gwałt i morderstwo. Mężczyzna spędził w więzieniu 18 lat.

W sylwestra 1996 roku została zgwałcona i zamordowana kobieta – po wielu latach śledztwa w 2004 roku oskarżono o ten czyn Tomasza Komendę, wówczas młodego chłopaka. Komenda od początku nie przyznawał się do zarzucanych mu czynów, mimo to Sąd skazał go na 25 lat więzienia. W 2016 roku prokuratura wznowiła śledztwo, a w 2020 roku oskarżono kolejne dwie osoby – Ireneusza M. i Norberta B – obaj dostali wyroki 25 lat więzienia za gwałt i morderstwo 15-latki.

Tomasz Komenda wyszedł warunkowo na wolność po 18 latach odsiadki za fałszywe oskarżenia. Pobyt w więzieniu był wielką traumą – Komenda trzykrotnie próbował odebrać sobie życie. Zażądał od państwa miliona złotych za każdy rok spędzony w więzieniu. Sąd w Opolu orzekł o przyznaniu pokrzywdzonemu najwyższego jak dotąd odszkodowania i zadośćuczynienia w historii polskiego sądownictwa – łączna kwota to prawie 13 mln złotych.

Wyrok nie jest prawomocny, Komenda nie powiedział jeszcze, czy będzie się od niego odwoływał.

Wstrząsająca sprawa niesprawiedliwego wyroku z 2004 roku doczekała się ekranizacji. Jan Holoubek nakręcił film „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy”, który miał swoją premierę we wrześniu 2020 r.

Dziś Tomasz Komenda wychowuje syna, próbuje zacząć życie na nowo.

Autorstwo: Rut Kurkiewicz-Grocholska
Źródło: Strajk.eu


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.