Najwyższa od 10 lat inflacja w Polsce

Opublikowano: 20.06.2011 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 645

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w maju 2011 r., w stosunku do poprzedniego miesiąca, wzrosły o 0,6%. W poszczególnych grupach towarów i usług konsumpcyjnych odnotowano zróżnicowaną dynamikę cen. Największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały w tym okresie wyższe ceny żywności (o 1,3%) oraz odzieży i obuwia (o 1,9%), które podniosły ten wskaźnik odpowiednio o 0,30 pkt proc. i 0,09 pkt proc. – poinformował Główny Urząd Statystyczny.

W okresie styczeń – maj br. ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 3,5%. Najbardziej wzrosły ceny żywności (o 7,2%), opłaty związane z transportem (o 4,6%), a także z mieszkaniem (o 3,4%). Niższe były natomiast ceny w zakresie łączności (o 1,6%).

Wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych w skali roku był wyższy niż w kwietniu br. (5,0% wobec 4,5%) i znajdował się powyżej górnej granicy odchyleń od celu inflacyjnego określonego przez Radę Polityki Pieniężnej (2,5%). Największy wpływ na ukształtowanie się wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych na tym poziomie miały dotkliwe dla najuboższych podwyżki cen żywności (o 9,4%), a także opłat związanych z mieszkaniem (o 5,2%) i transportem (o 6,8%), które podniosły ten wskaźnik odpowiednio o 2,04 pkt proc., 1,33 pkt proc. i 0,62 pkt proc. Spadek cen w zakresie łączności (o 1,9%) obniżył wskaźnik w tym okresie o 0,09 pkt proc.

Ceny żywności w maju br. wzrosły o 1,3% (wobec wzrostu o 0,9% w kwietniu br.). Najbardziej podrożały owoce (o 6,0%) i warzywa (o 5,4%), o czym zdecydowały czynniki sezonowe. Utrzymała się wzrostowa tendencja cen artykułów w grupie „tłuszcze roślinne”, za które w maju br. należało zapłacić przeciętnie o 1,3% więcej niż w poprzednim miesiącu. Ceny mięsa podwyższono przeciętnie o 0,9%, w tym mięsa wieprzowego – o 2,1%, mięsa wołowego – o 1,0%, przy spadku cen drobiu – o 0,7%. Obserwowany wzrost cen mięsa przełożył się na dynamikę cen wędlin, za które należało zapłacić o 1,1% więcej niż przed miesiącem. W maju br. nadal konsumenci więcej płacili za przetwory młynarskie i makaronowe (o 0,9%), ryby (o 0,8%), sery (o 0,6%), mleko (o 0,5%), a także pieczywo (o 0,4%). Po wzroście cen utrzymującym się od grudnia ub. roku, w maju br. zanotowano natomiast znaczny spadek cen cukru (o 7,2%). Niższe niż przed miesiącem były także ceny jaj (o 1,6%).

W maju br. zanotowano wzrost cen napojów bezalkoholowych (o 0,7%), w tym kawy – o 1,4%, soków – o 0,8%, herbaty – o 0,7%, a wód mineralnych lub źródlanych – o 0,5%. Za wyroby tytoniowe należało zapłacić o 1,3% więcej niż w poprzednim miesiącu. W niewielkim stopniu podrożały napoje alkoholowe (o 0,1%).

W maju br. ceny obuwia były wyższe niż w kwietniu br. o 2,5%, a odzieży o 1,6%.

Ceny towarów i usług związanych z mieszkaniem wzrosły w maju br. o 0,3%. Podrożało użytkowanie mieszkania (o 0,6%). Zanotowano dalszy wzrost opłat za usługi kanalizacyjne (o 1,5%), zaopatrywanie w wodę (o 0,9%), a także wywóz nieczystości (śmieci) (o 0,7%). Podniesiono opłaty za najem mieszkania (o 0,1%). Ceny nośników energii wzrosły przeciętnie o 0,1%, głównie w wyniku podwyższenia cen opału (o 0,2%) i energii cieplnej (o 0,1%). Droższe niż przed miesiącem były towary i usługi w zakresie wyposażenia mieszkania i prowadzenia gospodarstwa domowego (o 0,4%). Więcej niż w kwietniu br. należało zapłacić za środki do prania i czyszczenia (o 0,8%) oraz meble i elementy meblarskie (o 0,3%). Tańszy był natomiast sprzęt gospodarstwa domowego (o 0,2%).

Maj br. to kolejny miesiąc, w którym wzrosły opłaty związane ze zdrowiem (o 0,8%). Nastąpił sezonowy wzrost cen usług sanatoryjnych (o 20,6%). Więcej należało zapłacić za artykuły farmaceutyczne i usługi stomatologiczne (po 0,5%), a także usługi lekarskie (o 0,3%).

Ceny w zakresie transportu były wyższe niż w kwietniu br. o 0,3%. Odnotowano wzrost cen paliw do prywatnych środków transportu (przeciętnie o 0,4%), w tym benzyn silnikowych – o 0,7%, przy spadku cen gazu ciekłego – o 0,4% i oleju napędowego – o 0,2%. Nieznacznie więcej konsumenci płacili za samochody osobowe (o 0,1%).

Opłaty związane z łącznością były niższe niż w kwietniu o 1,2%. Za sprzęt telekomunikacyjny płacono o 0,8% mniej niż w poprzednim miesiącu.

Ceny towarów i usług związanych z rekreacją i kulturą w maju br. wzrosły o 0,1%. Odnotowano podwyżki cen w zakresie turystyki zorganizowanej (o 1,0%), w tym w kraju – o 1,8%, a za granicą – o 1,0%. Więcej niż przed miesiącem należało zapłacić za gazety i czasopisma (o 0,7%). Ceny sprzętu audiowizualnego, fotograficznego i informatycznego były natomiast niższe niż w kwietniu br. o 1,0%.

Opłaty dotyczące edukacji były wyższe niż w poprzednim miesiącu o 0,1%.

W maju br. nadal rosły ceny w restauracjach i hotelach (o 0,4%), w tym usługi w zakresie zakwaterowania podrożały o 1,0%.

Spośród innych towarów i usług, w maju br. podrożały usługi świadczone w salonach fryzjerskich, kosmetycznych i zakładach pielęgnacyjnych (o 0,3%). Odnotowano także nieznaczny wzrost cen w zakresie ubezpieczeń (o 0,1%). Potaniały natomiast środki do higieny osobistej (o 0,3%).

Źródło: Władza Rad


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

10 komentarzy

  1. ink 20.06.2011 09:16

    oszczędności ulokować w ziemi? Jak myślicie?
    nie chodzi mi o zakopanie w skarpecie, lecz o kupno działki budowlanej. 30 km od Wrocławia…

    mam przeczucie że niedługo będzie 2 białoruś w polsce, no ale ile wtedy będzie warta ta działka budowlana hmmmm

  2. dox888 20.06.2011 09:31

    do INK – zrobilbym to pare lat temu – gdybym mogl – rozbudowa nieprzerwanie trwa – sadze,ze jeszcze da rade pociagnac zysk.

  3. ink 20.06.2011 10:01

    no właśnie wrocity się rozbudowuje, jednak jakim kosztem – ogromnego długu – co nam Banksterzy nie odpuszczą… na Bank.

    A co wtedy? Polska pod młotek, pomoc z IMF kolejne długi, kolejne bankructwo i tak w kółko.

    to co zostanie, hmmm może wtedy będzie miała jednak wartośc ta ziemia bo zaoram i bede miał jedzenie…

  4. dox888 20.06.2011 10:13

    ..trzeba wiedziec kiedy ze sceny zejsc.
    logiczne , jezeli teraz zainwestujesz to mozesz liczyc na zysk, pytanie kiedy sytuacja bedzie taka,ze inwestorzy oglosza bunt i ceny dzialek zaczna sie chwiac. – albo na tymczasowe zagrozenie odpowiednio zareaguja wladze albo lipa.

  5. stud 20.06.2011 14:14

    inflacja wykańcza najbiedniejszych ale też tych z tzw. “klasy średniej”
    czy ktoś pomoże takim zadłużonym osobom jak ja? Ile takich osób w kraju jest w takiej samej sytuacji?

    kilka procent ludzi (tzw. elity) żerują na biedocie reszty społeczeństwa, jeszcze trochę i Polacy wyjdą na ulicę tak jak Grecy

  6. zuzannateresa 20.06.2011 16:17

    nie mów o Białorusi tak źle , najpierw obejżyj film

    http://www.youtube.com/watch?v=N0KCyy_LYiY

  7. Etocki 20.06.2011 18:50

    Sam mam działkę budowlaną niecałe 30 km od Wrocławia i jak nawet jej wartość spadnie do zera, to przecież na takim poziomie nie będzie się trzymać do końca świata (no chyba, że rzeczywiście nastąpi za rok). Ja nie potrzebuję się tam budować, ale kto wie? Może przyszłe dzieci będą chciały? A może wtedy wartość dużo wzrośnie i bardziej będzie opłacało się sprzedać? Po spadku zawsze następuje wzrost, więc ja się nie martwię i Tobie ink też nie radzę. W każdym razie o ile złe państwo nie zacznie zabierać majątków, mam zabezpieczenie na przyszłość.

  8. guarana 20.06.2011 20:27

    “W każdym razie o ile złe państwo nie zacznie zabierać majątków, mam zabezpieczenie na przyszłość.”

    No właśnie, jeśli pod działką znajdzie się gaz łupkowy to…

  9. Velevit 20.06.2011 21:18

    Akurat w zachodniej Polsce nie ma złóż gazu łupkowego, przynajmniej tak wynika z dotychczas przeprowadzonych badań 🙂

  10. Etocki 20.06.2011 21:51

    Jeśli naprawdę będzie trzeba to zamiast gazu coś innego się znajdzie.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.