Największy wulkan świata znajduje się na dnie Pacyfiku

Opublikowano: 11.11.2018 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2083

Na stronie internetowej “Nature Geoscience” pojawiły się wieści, że geofizycy z Ameryki znaleźli ogromny wulkan na dnie Pacyfiku, który jest bliski obszarowi Wielkiej Brytanii. Jest to największa wulkaniczna góra w Układzie Słonecznym.

Badanie zostało przeprowadzone przez ekspertów z University of Texas A & M. William Seger i jego koledzy badali dno na północno-zachodnim Pacyfiku. W rezultacie okazało się, że Płaskowyż Tamu, znajdujący się na obszarze Wzgórza Szatskiego, jest gigantyczną strukturą wulkaniczną.

Średnica Tamu wynosi około 625 km, a jego wysokość wynosi cztery kilometry. Wybuchy nie miały miejsca od ponad 140 milionów lat. Wulkan umożliwił ekspertom zrozumienie objętości magmy, która może gromadzić się w trzewiach ziemi, a następnie wypłynąć na powierzchnię.

W tej chwili ziemski system wulkaniczny jest słabo poznany, ponieważ przeważająca część wulkanów jest ukryta na dnie morskim. Omawiany masyw Tamu znajduje się półtora tysiąca kilometrów na wschód od Japonii w miejscu połączenia trzech litosferycznych płyt. Nie jest wykluczone, że depozyty lawy wynikały z nałożenia się „zawartości” kilku wulkanów.

Autorstwo: tallinn
Źródło: ZmianynaZiemi.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 1, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Strangersama
Użytkownik
Strangersama

Masyw Tamu znajduje się około półtora tysiąca kilometrów na wschód od Japonii a nie półtora kilometra.