Największy wulkan świata znajduje się na dnie Pacyfiku

Opublikowano: 11.11.2018 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 24

Na stronie internetowej “Nature Geoscience” pojawiły się wieści, że geofizycy z Ameryki znaleźli ogromny wulkan na dnie Pacyfiku, który jest bliski obszarowi Wielkiej Brytanii. Jest to największa wulkaniczna góra w Układzie Słonecznym.

Badanie zostało przeprowadzone przez ekspertów z University of Texas A & M. William Seger i jego koledzy badali dno na północno-zachodnim Pacyfiku. W rezultacie okazało się, że Płaskowyż Tamu, znajdujący się na obszarze Wzgórza Szatskiego, jest gigantyczną strukturą wulkaniczną.

Średnica Tamu wynosi około 625 km, a jego wysokość wynosi cztery kilometry. Wybuchy nie miały miejsca od ponad 140 milionów lat. Wulkan umożliwił ekspertom zrozumienie objętości magmy, która może gromadzić się w trzewiach ziemi, a następnie wypłynąć na powierzchnię.

W tej chwili ziemski system wulkaniczny jest słabo poznany, ponieważ przeważająca część wulkanów jest ukryta na dnie morskim. Omawiany masyw Tamu znajduje się półtora tysiąca kilometrów na wschód od Japonii w miejscu połączenia trzech litosferycznych płyt. Nie jest wykluczone, że depozyty lawy wynikały z nałożenia się „zawartości” kilku wulkanów.

Autorstwo: tallinn
Źródło: ZmianynaZiemi.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 1, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Strangersama
Użytkownik
Strangersama

Masyw Tamu znajduje się około półtora tysiąca kilometrów na wschód od Japonii a nie półtora kilometra.