Największy polski bank zwalnia pracowników

Opublikowano: 11.03.2018 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 597

Zmiana organizacji pracy, technologiczny postęp i ewolucja przyzwyczajeń klientów – to wszystko wpływa na erozje miejsc pracy w sektorze bankowym. Niestety, poszkodowanymi są pracownicy, którzy tracą stabilne miejsca zatrudnienia. Taka sytuacja dotknęła sporą grupę osób związanych z PKO BP.

W 2018 roku pracę w PKO BP straci 850 osób. Biorąc pod uwagę ogólną liczbę pracowników zatrudnionych w największym polskim podmiocie sektora bankowego (ponad 24 tysiące), nie jest to porażająca liczba, jednak należy wziąć pod uwagę ogólny trend w całej gałęzi gospodarki, a tam miejsca pracy znikają jak kamfora z roku na rok.

Według informacji portalu Bankier.pl, liczba likwidowanych etatów w PKO BP stale rośnie. Jeszcze w 2016 roku pracę straciło 528 pracowników tej instytucji. W kolejnym roku na zieloną trawkę powędrowało już jednak 781 zatrudnionych, a bank planował większe zwolnienia, na co nie zgodziły się jednak związki zawodowe. W 2018 roku liczba osób pozbawionych etatu wyniesie co najmniej 850, co oznacza rekordowe tempo likwidacji miejsc pracy.

– Związane jest to z wprowadzanymi zmianami organizacyjnymi, w tym centralizacją funkcji i procesów mających wpływ na zmianę sposobu lub zakres realizowanych zadań, wdrażaniem nowych technologii informatycznych, a za tym idzie koniecznością dostosowywania kwalifikacji pracowników do wprowadzanych zmian – czytamy w opublikowanym na portalu Business Insider Polska stanowisku banku PKO BP.

Banki zwalniają na potęgę. Jak podaje najnowszy raport Komisji Nadzoru Finansowego, w zeszłym roku pracę w tym sektorze w Polsce straciło 4436 osób. Łączne zatrudnienie koniec 2017 roku wyniosło 164 385 osoby. W szczytowym momencie, w 2008 roku w polskich placówkach pracowało 181 tys. osób.

– Istnieje ryzyko likwidacji wielu tradycyjnych oddziałów banków, ucieczki kapitału spowodowanej coraz mniejszą stopą zwrotu z sektora polskich banków na tle innych branż gospodarki. Rosnące obciążenia na rzez BFG, problemy SKOK-ów, nowe wymogi kapitałowe i płynnościowe CRD IV. Wszystkie te elementy wymagają przekonstruowania strategii banków na najbliższe lata – powiedział podczas Forum Strategii Bankowych Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich.

Autorstwo: PN
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Pires 11.03.2018 20:56

    No i bardzo dobrze. Jak dla mnie to wszyscy bankierzy, urzędnicy, komornicy, kanary itd to pasożyty. Ich praca nie przynosi realnej korzyści dla kraju. Więcej szacunku mam do bezdomnego, który zbiera z ulicy puszki bo przynajmniej widać efekty jego działań. Dać tym sierotkom szczotki i niech sprzątają ulice! Wtedy zrobią coś dobrego dla kraju i może zasłużą na szacunek.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.