Największy morski obszar chroniony na świecie

Opublikowano: 21.06.2012 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 483

Australia będzie miała największą sieć morskich obszarów chronionych na świecie. Ochroną objęta zostanie ponad jedna trzecia wód terytorialnych tego kraju, odpowiadająca wielkością terytorium Indii. Na obszarze największego morskiego parku zostaną ograniczone połowy, a także poszukiwanie ropy naftowej i gazu. – informuje WWF Polska.

– Decyzja australijskich władz jest ogromnym sukcesem, który pomoże skutecznie chronić funkcje przyrodnicze tego obszaru, i jest przykładem do naśladowania na całym świecie – uważa organizacja ekologiczna WWF.

– Do Australii należą wody od strefy tropikalnej po subantarktyczną, będące domem dla ponad czterech tysięcy gatunków zwierząt, wśród nich są zagrożone gatunki morskich ssaków i żółwi oraz ryb, a także koralowce – mówi Paweł Średziński z WWF Polska. – Dzięki decyzji australijskich władz ochroną zostaną objęte najcenniejsze przyrodniczo obszary, w tym Park Narodowy Morze Koralowe wraz z rezerwatem Wielkiej Rafy Koralowej. W ten sposób powstanie największy park morski na świecie. – dodaje.

Nowo utworzone rezerwaty morskie nie obejmą jednak wód u wybrzeży Australii Zachodniej, gdzie poszukiwania gazu i ropy naftowej będą prowadzić firmy Shell i Woodside Petroleum. Jak informuje WWF Polska, coraz mniej bezpieczne stają się wody wokół rafy koralowej oraz 71 wysepek koralowych w rezerwacie Rowley Shoals, a także wody sąsiadujące z wpisaną na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO Rafą Ningaloo. Dlatego rząd Australii powinien również uwzględnić te obszary w najbliższej perspektywie czasowej, jako wymagające szczególnej ochrony.

– Australijski rząd pokazał, że zależy mu na pozycji światowego lidera w ochronie ekosystemów morskich – dodaje Średziński. – Wody Oceanu Spokojnego tętnią życiem zapewniając źródło żywności milionom ludzi. Naszym celem jest osiągnięcie równowagi między potrzebą ochrony środowiska naturalnego a odpowiedzialnym i zrównoważonym korzystaniem z jego zasobów. Podobną ochroną powinny zostać objęte wszystkie najcenniejsze ekosystemy wód morskich.

Na podstawie: WWF Polska
Źródło: Ekologia.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.