Największy atak hackerski w historii Internetu

Opublikowano: 29.03.2013 | Kategorie: Telekomunikacja i komputery, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 628

Spam to utrapienie Internetu. Wie o tym każdy administrator, który zmaga się z hordami automatów spamujących. Na wielką skalę jest też wysyłany na nasze skrzynki mailowe i dlatego istnieją firmy takie jak Spamhaus, która pomaga dostawcom poczty e-mail z radzeniem sobie z problemem niechcianej korespondencji. To właśnie Spamhaus stał się ofiarą największego ataku hackerskiego typu DDoS w historii Internetu.

Ataki typu DDoS polegają na tym, że na dany serwer jest wysyłana duża ilość zapytań, wielokrotnie przekraczająca jego możliwości. W rezultacie dochodzi do przeciążenia serwera i dany serwis czy też strona internetowa po prostu przestaje działać. Na takie ataki nie ma rady, po prostu się zdarzają i trzeba je przetrwać. Do wzmocnienia ich siły stosuje się czasami serwery DNS i wtedy ofiara ma poważne kłopoty. Dokładnie tak było w przypadku Spamhaus.

Firma ta poprzez rolę, jaka pełni ma dość dużą władzę i czasami może wciągnąć na czarną listę adresy IP serwerów niekoniecznie zajmujących się spamem. Taki spór Spamhaus toczył ostatnio z holenderską firmą CyberBunker specjalizująca się w hostowaniu wszystkiego poza pornografią dziecięcą i terroryzmem. Data center znajduje się w dawnym bunkrze atomowym, stąd nazwa. To właśnie CyberBunker był początkowo podejrzewany o atak przepuszczony na Spamhaus. Prezes Sven Olaf Kanphuis stanowczo jednak się od tego odcina.

Atak przeprowadzony na Spamhaus był tak ogromny, że mógł doprowadzić do przeciążenia routerów brzegowych u operatorów tak zwanego Tier, 1 czyli zarządzających ruchem w sieci Internet. DDoS o wielkości nawet 300 Gb/s to potężne obciążenie dla interfejsów i nawet jeśli ISP w drugiej warstwie wycina ruch przychodzący to w Tier 1 on nadal istnieje i prowadzi z czasem do przeciążania interfejsów. Ostatecznie atak na Spamhaus trwał ponad tydzień a serwisy firmy przetrwały pozostając online, ale stało się tak tylko dlatego, że swojego klienta ostatkiem sił obroniła firma CloudFlare specjalizująca się w przyspieszaniu i zabezpieczaniu serwerów internetowych.

Cyberataki stają się ostatnio coraz częstsze. Kilka dni temu przestała działać część sieci komputerowej południowokoreańskich banków. Kilka lat temu rosyjscy hakerzy skutecznie DDoSowali banki w Estonii. Chińscy hakerzy stają się tak agresywni, że Pentagon zastanawia się jak odpowiadać na kolejne ataki. Internet staje się polem walki i to nie tylko między firmami, między obywatelami a władzą, ale również między krajami. Niewiele osób wie, że w zeszłym roku wprowadzono w Polsce prawo, które pozwala prezydentowi na wprowadzenie stanu wyjątkowego na terenie kraju gdyby doszło do wielkiego cyberataku.

Widząc skalę i czas trwania ataku można powiedzieć, że Internet jest zagrożony. Wygląda na to, że przeciążenie routerów brzegowych jest o wiele łatwiejsze niż dotychczas sądzono a to oznacza nie tylko, że podczas takiego ataku cały Internet może znacznie zwolnić, ale również oznacza prawdopodobne długotrwałe przerwy w dostępie do zasobów światowej sieci.

Na podstawie: arstechnica.com
Źródło: Zmiany na Ziemi


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. RayX 29.03.2013 17:50

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.