Największe rzeki i jeziora planety znikają

Opublikowano: 04.05.2014 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 679

W naszej szerokości geograficznej wody nie uważa się za bogactwa naturalnego. Jest tak zwyczajna jak powietrze. Okazuje się, że to błędne założenie, a z powodu działalności człowieka jej zasoby niebezpiecznie się kurczą. W ostatnich dziesięcioleciach znaleźliśmy się coraz bliżej niebezpiecznego punktu utraty balansu dostępnej ilości najważniejszego z zasobów ziemi – wodą.

Jezioro Czad – z lewej akwen w 1972 roku, a z prawej w 1987.

Pod rosnącą presją działalności człowieka zbiorniki wody znikają szybciej niż kiedykolwiek można to było sobie wyobrazić. Wśród nich są największe rzeki. Nowe badania wykazały, że 18 z największych rzek świata doświadcza bardzo wysokiego deficytu wodny. Nie każdy wie, że 80% wody z rzek stosuje się w celach handlowych i przemysłowych.

Sytuacja nie jest lepsza w jeziorach. Jedno z najbardziej ważnych jezior dla populacji Afryki, Jezioro Czad, walczy o istnienie. W 1960 roku było to szóste pod względem powierzchni jezioro na planecie. Obecnie, jego powierzchnia została zmniejszona o 90%! Społeczność naukowa mówi wiele o konieczności przywrócenia dawnych granic Czad. Jednak przyszłość jeziora wydaje się być raczej przesądzona. Jego brzegi są domem dla 30 mln. Ludzi, którzy będą zmuszeni do migracji.

Operowanie rzekami spowodowało zanikanie Morza Martwego, które nie jest zasilane tak jak w latach poprzednich. W Hiszpanii wypompowano tak dużą ilość wody, że doszło do tąpnięcia w wyniku którego zatrzęsła się cała południowa cześć kraju. Wojny o wodę pitną wydają się być przesądzone. Okazuje się, że właścicielami sporej ilości słodkiej wody jest Rosja, w granicach której znajduje się Jezioro Bajkał. Stanowi ono 20% światowych zasobów.

Źródło: Zmiany na Ziemi


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. luzak1977 04.05.2014 11:29

    Kurcze, znów ta zielona ekologiczna popaprana propaganda. Gdzie się pytam ta woda ucieka? Znika z ziemi w tajemniczy sposób? Obudźcie się, zieloni popaprańcy, z tego matrixa.

  2. jestemtu 04.05.2014 12:42

    ech lubię poczytać z rana takie ekoterorrystyczne brednie
    i zaraz dzień robi się weselszy 🙂

    ——
    Chyba że pisząo zapędach np. nestle na przejęciu ujęć wody pitnej przez korporacje i zarabianie na niej.

    (ale nie od dziś wiadomo że te “organizacje, fundacje” to twory do ogłupiania ludzi w interesie “trzymających władzę)

  3. Jedr02 04.05.2014 14:21

    Ekopropaganda? Co wyście ze sobą chłopacy zrobili że takie bzdury opowiadacie. Zauważcie proszę jakie są fakty. Nawet podane w tym artykule. Nad jeziorem Czad mieszkają miliony ludzi. I jak widać te jezioro zanika. Można zauważyć wzrost procentowy udział pustyń w terenach lądowych – pustynnienie. To się dzieje. A co się dzieje z wodą? Jasne że nie znika. Ale, ale jest pewna istotna rzecz, potrzebna człowiekowi jest woda pitna. Woda musi mieć pewne cechy aby być dla człowieka wartościowa. Działania ludzi prowadzą do tego że ubywa wody o odpowiednich cechach i przy tym prowadzi też do zmiany jej rozmieszczenia.
    Rozważcie rzeczywistość, nie żyjcie sentymentami.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.