Największe drzewo genealogiczne ludzkości

Opublikowano: 26.02.2022 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2190

Naukowcy z Instytutu Big Data Uniwersytetu Oksfordzkiego wykonali kolosalny krok w kierunku stworzenia mapy genetycznych relacji między ludźmi. Mowa tu o ambitnym projekcie jednej wspólnej genealogii, która śledzi pochodzenie wszystkich ludzi. Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie „Science”.

Ostatnie dwie dekady przyniosły niezwykłe postępy w badaniach genetycznych. Naukowcy są w posiadaniu genotypów setek tysięcy osób, w tym wielu żyjących w okresie prehistorii. Stwarza to możliwość prześledzenia początków ludzkiej różnorodności i stworzenia kompletnej mapy pokrewieństwa. Do tej pory głównymi wyzwaniami tej wizji było wypracowanie sposobu łączenia sekwencji genomu z wielu różnych baz danych i opracowanie algorytmów do obsługi tych danych.

Nowa metoda opracowana przez naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego pozwoliła rozwiązać ten problem. Zaprojektowany przez nich algorytm może z łatwością łączyć dane z wielu źródeł i skalować je w miarę potrzeb, aby pomieścić miliony sekwencji genomu. Dr Yan Wong, jeden z głównych autorów badania, wyjaśnił że: „Zasadniczo zbudowaliśmy ogromne drzewo genealogiczne, genealogię całej ludzkości, która jak najdokładniej modeluje historię, która stworzyła zmienność genetyczną, którą dzisiaj obserwujemy u ludzi. Ta genealogia pozwala nam zobaczyć, jak sekwencja genetyczna każdej osoby jest ze sobą ściśle związana we wszystkich punktach genomu”.

W badaniu zintegrowano dane na temat współczesnych i starożytnych genomów ludzkich z ośmiu różnych baz danych i uwzględniono łącznie 3609 pojedynczych sekwencji genomowych z 215 populacji. Starożytne genomy zawierały próbki znalezione na całym świecie w wieku od 1000 do ponad 100 000 lat. Algorytmy przewidziały, gdzie na drzewach ewolucyjnych muszą znajdować się przodkowie, aby wyjaśnić wzorce zmienności genetycznej. Powstała sieć zawierała prawie 27 milionów przodków.

Chociaż mapa genealogiczna jest już sama w sobie niezwykłym narzędziem. Zespół planuje uczynić ją jeszcze bardziej wszechstronną, kontynuując włączanie danych genetycznych w miarę ich udostępniania. Co więcej, stworzona w ten sposób metoda może być wykorzystana dla innych istot żywych – począwszy od orangutanów aż po bakterie.

Autorstwo: M@tis
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.