Największe brytyjskie więzienie do prywatyzacji

Opublikowano: 07.04.2011 | Kategorie: Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 572

WIELKA BRYTANIA. Brytyjski rząd ogłosił decyzję o sprzedaży największego więzienia w kraju, liczącego 1400 więźniów Birmingham Prison prywatnej firmie G4S. W odpowiedzi na plany władz Związek Strażników Więziennych zapowiedział protesty w całym kraju, nie wykluczył też przeprowadzenia strajków w więzieniach. Rząd zwrócił się do armii o dostarczenie odpowiedniej liczby strażników z szeregów policji wojskowej na wypadek strajku.

W Wielkiej Brytanii istnieje obecnie 13 prywatnych więzień, zakład karny w Birmingham ma być jednak pierwszym więzieniem, które sprzedane zostanie prywatnemu inwestorowi. Wśród właścicieli prywatnych zakładów karnych są firmy Kalyx, Serco i G4S. Ta ostatnia znana jest ze współpracy z władzami Izraela przy ochronie nielegalnych osiedli żydowskich na Zachodnim Brzegu Jordanu i więzień w których przetrzymywani są palestyńscy więźniowie polityczni.

Po ogłoszeniu decyzji o prywatyzacji zakładu karnego w Birmingham przed jego budynkami zgromadziło się kilkuset protestujących przeciwko prywatyzacji strażników. Obecni na miejscu liderzy związkowi polecili im jednak powrót do pracy i zapowiedzieli, że w piątek odbędą się zebrania związkowe w sprawie dalszych działań. Mimo że na gruncie prawa brytyjskiego strażnicy więzienni nie mają prawa do strajku, nastroje wśród protestujących są na tyle napięte, że możliwy jest wybuch spontanicznego strajku. W więzieniu w Birmingham pracuje ponad 750 osób.

Źródło: Czarny Sztandar


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

6 komentarzy

  1. rayX 07.04.2011 17:47

    Prywatne wiezienia, prywatne armie, prywatne policje, prywatna ZIemia. Patrzec, kiedy nas sprywatyzuja…

    Pzdr

  2. custodian 07.04.2011 20:16

    Wstyd mi że pracuje w tej firmie 🙁

  3. Sebek 07.04.2011 20:24

    A co jest złego w prywatnym więzieniu, czy prywatnej armii?

  4. Secret 07.04.2011 21:57

    Sebek chyba nic nie jest zlego.Jak bede mial troszke wiecej pieniedzy to zaatakuje jakis kraj a wszystkich wtrace do swojego prywatnego wiezienia.

  5. dinozaur 07.04.2011 21:59

    sebek pytasz sie co jest zlego? jezeli jakis prywaciarz to chce przejac to znaczy ,ze zarobi. Odkiedy to trzymanie wiezniow jest dochodowe? Karamy ludzi i ich odizolowujemy, palacimy za to podatki do panstwa, ale dlaczego mam placic posrednikowi?Malo tego, na istniejacych 3 wiezieniach panstwo zaoszczedzi szacunkowo 216m funtow po przekazaniu ich w prywatne rece. 2 wnioski albo rzad jest niegospodarnym zarzadca wiezienia albo firma pojedzie pokosztach na garbie pracownikow.

  6. Sebek 07.04.2011 22:22

    @secret nie wiem co bierzesz, ale czym prędzej to odstaw 😀

    @dinozaur, rzeczywiście straszne jest to, że ktoś zarobi. Za wszelką cenę nie możemy dopuścić, żeby ktoś zarobił..

    @te dwa wnioski się łączą, dlatego że państwowe zakłady zazwyczaj mają przerost zatrudnienia, co powoduje niedochodowość. Oczywiście, że prywatny lepiej zarządzi, to żadna nowość. Gdyby istniała konkurencja na rynku więziennictwa państwo mogłoby wybrać do którego zakłady wtrącać skazanych i wybierać te lepsze zakłady.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.