Najstarszy bank świata bliski bankructwa

Opublikowano: 26.12.2016 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2

Monte dei Paschi, czyli najdłużej nieprzerwanie funkcjonujący bank na świecie, potrzebuje 5 mld euro, aby przetrwać.

Gotowość do ratowania tej instytucji wyraził włoski rząd, bo upadek banku grozi zachwianiem całej gospodarki.

Premier Włoch Paolo Gentiloni wystąpił już do parlamentu o zgodę na zaciągnięcie długu na ratowanie banków, które ma być „działaniem zabezpieczającym”. Te słowa to wynik presji, która ciąży na nowym szefie rządu związanej z tym, że za ewentualne bankructwo zapłaci również tysiące prywatnych klientów banku, którzy stracą swoje oszczędności. “Naszym obowiązkiem jest podjęcie tych działań w celu ochrony tych oszczędności” – mówił nowy premier Włoch.

Zagrożony bankructwem bank rozpoczął sprzedaż akcji, która zakończy się w środę. Jeśli emisja się nie powiedzie i bank nie uzbiera wspomnianych 5 mld, to do akcji będzie musiał wkroczyć włoski rząd oraz Europejski Bank Centralny (EBC). Włoski rząd ogłosił, że szuka 20 mld euro, aby wesprzeć sektor finansowy w kraju, m.in. bank Monte dei Paschi, któremu grozi upadłość. Pieniądze, o które stara się Gentiloni mają zgodnie z zapowiedzą włoskiego ministra gospodarki zostać wykorzystane jedynie na zapewnienie odpowiedniej płynności systemu bankowego i wsparcie banków, które mają problemy.

Bank Monte dei Paschi założony został w 1472 przez zarząd miasta-państwa Siena jako Monte di Pietà. Wówczas była to instytucja udzielająca nieoprocentowanych pożyczek zubożałym wiernym. Wypożyczone pieniądze należało zagwarantować zastawem. Kapitał kredytowy powstawał z dobrowolnych ofiar, często fundacji zamożnych osób. Banki były wspierane uchwałami synodalnymi i wsparciem możnych.

Pierwsze banki pobożne założyli pod koniec XV w. w Państwie Kościelnym reformatorzy franciszkańscy: Jan Kapistran, Bernardyn ze Sieny i Bernardyn z Feltre. Niebawem upowszechniły się w całych Włoszech, a pod koniec XV w. we Francji i Niemczech. Na polski grunt przeszczepił je wkrótce bł. Władysław z Gielniowa, ale zwyczaj wkrótce zaginął. Najwięcej banków powołał znany jezuita o. Piotr Skarga, który związał tę instytucję z Arcybractwem Miłosierdzia. I to właśnie on zainicjował w Polsce banki pobożne zapewne w 1579 w Wilnie i w 1587 w Krakowie. Następnie powstały: w 1589 w Warszawie, 1599 w Poznaniu, przed 1600 w Pułtusku, 1600 w Łowiczu i w 1601 we Lwowie i Zamościu. Zlikwidowane zostały w okresie zaborów, lecz w Krakowie bank pobożny przetrwał do 1948.

Autorstwo: Marcin Sałański
Źródło: Histmag.org
Licencja: CC BY-SA 3.0

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
adambiernacki
Użytkownik
adambiernacki

Żaden bank nie może przetrwać i my jako ludzkość musimy się o to postarać albo zdechniemy marnie.

polach
Użytkownik
polach

“udzielająca nieoprocentowanych pożyczek zubożałym wiernym. Wypożyczone pieniądze należało zagwarantować zastawem.”

Wtedy nawet było lepiej bo pożyczki nie były oprocentowane…choć jak “zubożały” nie oddał to tracił zastaw.

“Żaden bank nie może przetrwać i my jako ludzkość musimy się o to postarać albo zdechniemy marnie.”

Wiesz Bank NARODOWY NASZ to jak najbardziej powinien być i to pod kontrola uczciwych ludzi, bez odsetek od pożyczek itp; jak było W Libii “terrorysty” Kadafiego – bo pieniądz to narzędzie wymiany handlowej i jest dobrym oraz pożytecznym wynalazkiem lecz nie w dzisiejszej konfiguracji- lichwy bankowo/korporacyjnej(drukowanym bez opamiętania na tony).Tylko my mamy kreować nasz pieniądz a oddaliśmy to bankierom(niewyobrażalnie chciwym i chorym pasożytom).
Więc podaż pieniądza musi wrócić do nas, pod naszą kontrole jak i całe stanowienie prawa(dziś jest także w obcych rękach) – a Bank NARODOWY musi taki być, nie jak dziś że jest nim jedynie z nazwy.Plus spaprana konstytucja(nielegalna)z 97.r – bo do dziś obowiązuje konstytucja 1935 roku z 23 kwietnia i mamy ciągłość władzy oraz prezydenta na uchodźstwie Jana Zbigniewa Potockiego.

Art. 24.

 (1) W razie wojny okres urzędowania Prezydenta Rzeczypospolitej przedłuża się do upływu trzech miesięcy od zawarcia pokoju; Prezydent Rzeczypospolitej osobnym aktem, ogłoszonym w gazecie rządowej, wyznaczy wówczas swego następcę na wypadek opróżnienia się urzędu przed zawarciem pokoju.
 (2) W razie objęcia przez następcę urzędu Prezydenta Rzeczypospolitej, okres jego urzędowania trwa do upływu trzech miesięcy od zawarcia pokoju.

Proszę mi pokazać dokument o zawarcie pokoju z agresorami (Niemcami, Sowietami)? nie ma takiego!!! jak ktoś twierdzi że jest niech mi go pokaże:)

Więc jest tylko PRL-BIS i PO-PIS czyli “system” obcych – udających naszych abyśmy siedzieli spokojnie myśląc ze nasi nami źle zarządzają, i aby nam zohydzić politykę- abyśmy myśleli że my sami sobie to robimy bo jesteśmy głupi itp. fałszywa “władza” czyli pasożyt co się podszywa pod naszą władze…sprytna podmianka.

Sława mądrym naszym przodkom!!!

8pasanger
Użytkownik

polach a co z aktem bezwarunkowej nieieckiej kapitulacji?Uznaniem PRL przez ONZ i większość państw świata?Co może to wszystko było nieważne i nie miało miejsca?Ja rozumiem, że kwestia emisji suwerennego, niezadłużonego pieniądza jest absolutnie kluczowa dla niepodleglości by nie wspierać banksterów i samodzielnie rządzić krajem.Jednak to nie powód, żeby odpływać w spiskowe teorie.
http://szczesnygorski.pl/ekonomicznepanstwo-opiekuncze/kim-opiekuje-sie-panstwo-opiekuncze/
Pozdrawiam

Fenix
Użytkownik
Fenix

Kibicuje ,bankrutowi systemu pieniądza dłużnego lichwy!