„Najstarsze” dziecko na świecie urodziło się w USA

Jak to jest możliwe? Chodzi o to, że dziecko urodziło się z kriokonserwowanego zarodka, który był przechowywany w specjalnych warunkach przez prawie 28 lat. To prawdziwy rekord świata!

Molly Everett Gibson urodziła się 26 listopada, ale z biologicznego punktu widzenia ta dziewczynka ma już 28 lat, ponieważ zarodek, z którego się uformowała, został zakonserwowany w październiku 1992 roku. Tina, mama Molly, ma 29 lat, a urodziła się zaledwie 18 miesięcy przed zachowaniem embrionu, z którego prawie trzy dekady później „wyszła” jej córka. Można powiedzieć, że są w tym samym wieku, chociaż dzieli ich całe pokolenie. „Trudno to zrozumieć i pojąć, ale tak czy inaczej, Molly jest naszym małym cudem” – powiedziała Tina.

Urodzona Molly natychmiast stała się rekordzistką. Poprzedni kriokonserwowany zarodek, który został pomyślnie przeniesiony i urodzony, miał 24 lata. W 2017 roku przyszła na świat też dziewczynka – Emma Gibson, starsza siostra Molly. Oznacza to, że w rodzinie Gibsonów jest teraz dwoje dzieci, które urodziły się z dwóch „najstarszych” embrionów na świecie! Wcześniej para Gibsonów przez kilka lat leczyła bezpłodność.

Molly i Emma to absolutne rodzeństwo genetyczne. Embriony, z których urodziły się dziewczynki, zostały zachowane w tym samym czasie po przekazaniu ich przez biologicznych rodziców. Innymi słowy, dziewczyny są tak naprawdę siostrami, ale jednocześnie są też siostrami adopcyjnymi, urodzonymi przez tę samą adopcyjną matkę – Tinę.

Proces implantacji, ciąża i poród odbywał się przy udziale specjalistów z Narodowego Centrum Donacji Zarodków (NEDC), które przyjmuje zarodki od biologicznych rodziców, którzy przeszli in vitro (IVF), ale z jakiegoś powodu zdecydowali się nie używać ich do przenoszenia ciąży. Specjaliści z Centrum pomogli urodzić ponad tysiąc dzieci z takich embrionów, ale przypadek Emmy i Molly jest niewątpliwie wyjątkowy i najbardziej niezwykły z naukowego punktu widzenia.

„Jeśli zarodki są prawidłowo przechowywane w ciekłym azocie w temperaturze -396 ° C, możesz być pewien, że są w porządku” – mówi Carol Sommerfelt, dyrektor laboratorium NEDC. „Narodziny Molly pokazały, że embriony można zachować przez 27 lat, a nawet dłużej, a następnie urodzić dziecko”.

Autorstwo: tallinn
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl