Najpierw człowiek, potem samochód

Opublikowano: 25.05.2016 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 726

Barcelona przygotowuje nowy plan mobilności, który ma uczynić zatłoczone miasto zdatnym do życia. Katalońska stolica z charakterystyczną, regularną siatką ulic ma zostać podzielona na tzw. super kwadraty. Główny ruch kołowy – sprawca problemów Barcelony – ma zostać ograniczony wyłącznie do ulic okalających te kwartały. W sumie „spacyfikowanych” ma zostać blisko 60% ulic – z priorytetem dla pieszych, rowerzystów i transportu zbiorowego.

Jak informuje portal Transport Publiczny, obecnie centrum Barcelony zmaga się z problemem zatłoczenia ulic i związanego z tym zanieczyszczenia powietrza. Ma to spore przełożenie na bezpieczeństwo i zdrowie mieszkańców. Według szacunków zanieczyszczenie powietrza przyczynia się do 3,5 tys. przedwczesnych śmierci w ciągu roku. 61% mieszkańców boryka się z problemem nadmiernego hałasu.

Barcelona właśnie przyjmuje plan, którego celem ma być uczynienie miasta bardziej przyjaznym do życia. Jednym z narzędzi mają być zmiany w organizacji ruchu. Wszystko ma opierać się na zasadzie tzw. super kwadratów. Każda taka jednostka na obszarze będzie się składać z dziewięciu mniejszych kwartałów zabudowy. W każdym super kwadracie o powierzchni 400 na 400 m zamieszkiwać będzie od 5 do 6 tys. osób.

Obecnie po wszystkich ulicach dopuszczony jest ruch z prędkością 50 km/h. Po zmianie taka prędkość będzie dozwolona jedynie na ciągach otaczających super kwadraty. Wewnątrz natomiast prędkość ma być ograniczona do 10 km/h, z wyraźnym pierwszeństwem dla pieszych i rowerzystów. Ponadto zmianie mają ulec kierunki przejazdu – ruch przelotowy ma być możliwy tylko po bokach super kwadratów. Natomiast w środku na ulicach odchodzących od wewnętrznych placów, znajdujących się na rogach mniejszych kwartałów zabudowy, ruch ma odbywać się w przeciwstawnych kierunkach.

Według założeń, realizacja planu ma ograniczyć się do ograniczenia ruchu samochodowego aż o 21%. Wzrosnąć ma popularność pieszych i rowerowych podróży, a także komunikacji publicznej. Realizacji tego celu ma sprzyjać wprowadzenie 300 km nowych dróg rowerowych.

Źródło: NowyObywatel.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.