Najnowszy australijski radioteleskop

Opublikowano: 22.11.2012 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 749

Australijska sieć radioteleskopów ASKAP ma dokonać odkrycia 700 tysięcy nieznanych wcześniej astronomom galaktyk – zapowiadają naukowcy z australijskiego Międzynarodowego Centrum Badań Radioastronomicznych (ICRAR).

W artykule opublikowanym w czasopiśmie „Monthly Notices of the Royal Astronomical Society” australijscy astronomowie przedstawiają wyniki symulacji komputerowych dotyczących możliwości obserwacyjnych teleskopu ASKAP.

ASKAP, czyli Australian Square Kilometre Array Pathfinder, ma rozpocząć przegląd nieba południowego już niedługo, bo w 2013 roku. Będzie pierwszą próbą przed bardziej globalnym instrumentem: Square Kilometre Array (SKA), siecią radioteleskopów o całkowitej powierzchni jednego kilometra kwadratowego, obejmującą instrumenty w Australii, Nowej Zelandii i Republice Południowej Afryki.

Australijska sieć radioteleskopów ASKAP składa się z 36 identycznych anten o średnicach po 12 metrów. Zbudowano ją w prowincji Murchison w stanie Australia Zachodnia.

Naukowcy planują wykonać za pomocą sieci ASKAP dwa przeglądy nieba, które nazwali WALLABY oraz DINGO. Będą one badać galaktyki i zawarty w nich gaz wodorowy, a także ewolucję tych obiektów w ciągu ostatnich 4 miliardów lat. Przegląd WALLABY ma odnaleźć 600 tysięcy nieznanych galaktyk, a DINGO około 100 tysięcy.

Opracowanie: cza, woj
Źródło: PAP – Nauka w Polsce


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. davidoski 23.11.2012 00:38

    Ten kosmos to całkiem spory jest…

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.