Najkosztowniejsze PO-PiS-owe podwyżki podatków

Opublikowano: 24.07.2016 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 300

Skumulowane podwyżki podatków autorstwa Platformy Obywatelskiej (podwyższenie składki rentowej, podwyżka stawek VAT, podatek miedziowy, podwyżki akcyzy na paliwo, likwidacja ulgi budowlanej i internetowej, opodatkowanie wszystkich lokat bankowych tzw. podatkiem Belki) kosztują polskich podatników ok. 14 mld zł w skali roku. Skumulowane podwyżki podatków autorstwa Prawa i Sprawiedliwości (podatek bankowy, podatek od handlu) będą kosztować polskich podatników ok. 5,4 mld zł w skali roku.

1. Podwyższenie składki rentowej (2012 r., PO) – koszt dla podatników w skali roku: ok. 6,5 mld zł.

Pod koniec grudnia 2011 roku w życie weszła przyjęta w ekspresowym tempie ustawa podwyższająca składkę rentową aż o 1/3, z poziomu 6 proc. do 8 proc. Podwyżka ta przełożyła się na zwiększenie wpływów do budżetu ZUS o około 6-7 mld zł w skali roku.

2. Podwyżka stawek VAT (2011 r., PO) – koszt dla podatników w skali roku: ok. 4,0 mld zł.

Pod koniec 2010 roku Sejm głosami PO-PSL zatwierdziła ustawę podnoszącą wysokość płaconego przez Polaków podatku VAT z poziomu 7 do 8 proc. oraz z 22 do 23 proc. Rozwiązanie to miało być czasowe i obowiązywać tylko do końca 2013 roku. Premier Tusk obiecał Polakom, że z początkiem 2014 roku przywróci normalne stawki (7 i 22 proc.). Obietnicy tej nie dotrzymał i zgodnie z przyjętym pod koniec 2013 roku rozporządzeniem podwyższone stawki podatku VAT będą obowiązywały w kolejnych latach. Podwyżka stawek VAT zabiera podatnikom w skali roku ok. 4,0 mld zł.

3. Podatek bankowy (2016 r., PiS) – koszt dla podatników w skali roku: ok. 3,5 mld zł.

Zgodnie z uchwaloną przez Sejm ustawą o podatku od niektórych instytucji finansowych – duże banki, SKOK-i oraz firmy ubezpieczeniowe są obłożone tzw. podatkiem bankowym, który wynosi 0,44 proc. wartości ich aktywów w skali roku. Pierwotnie rząd zakładał, że podatek ten będzie przynosił do budżetu rocznie ok. 4,5 mld zł. Szacunki te zweryfikowała jednak rzeczywistość. Po pierwszych kilku miesiącach funkcjonowania tego podatku okazało się, że wpływy są niższe od planowanych (banki stosują różne sztuczki prawno-finansowe, aby tego podatku nie płacić) i w skali roku przyniosą one do budżetu kraju maksymalnie 3,5 mld zł.

4. Podatek od handlu (2016 r., PiS) – koszt dla podatników w skali roku: ok. 1,9 mld zł.

7 lipca 2016 r. Sejm przyjął ustawę o podatku od sprzedaży detalicznej, która wprowadza tzw. podatek od handlu dla sklepów wysokoprzychodowych. Ustawa przewiduje dwie stawki podatku: 0,8 proc. dla sklepów osiągających w skali miesiąca przychody między 17 mln zł a 170 mln zł, oraz 1,4 proc. dla sklepów osiągających przychody powyżej 170 mln zł miesięcznie. Rząd PiS szacuje, że całoroczne wpływy do budżetu z tytułu tego podatku wyniosą 1,9 mld zł.

5. Podatek miedziowy (2012 r., PO) – koszt dla podatników w skali roku: ok. 1,5 mld zł.

W marcu 2012 r. Sejm uchwalił ustawę o podatku od wydobycia niektórych kopalin. Podatek jest pobierany od wydobycia miedzi i srebra, i stanowi dochód budżetu państwa. W praktyce jest to danina nałożona na KGHM. W skali roku przynosi ona budżetowi kraju ok. 1,5 mld zł.

Należy zauważyć, że ekipa PO jest jeszcze odpowiedzialna za dwukrotną podwyżkę akcyzy na paliwa, decyzję o likwidacja ulgi budowlanej, decyzję o likwidacji ulgi internetowej oraz opodatkowanie wszystkich lokat bankowych tzw. podatkiem Belki. Powyższe mogło zwiększyć przychody budżetu państwa o ok. 2,0 mld zł w skali roku.

Na podstawie: Infor.pl, Bankier.pl, PolskieRadio.pl, MF.gov.pl
Źródło: Niewygodne.info.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
emigrant001
Użytkownik
emigrant001

Płać albo uciekaj z tego Raju!