Najjaśniejsza supernowa nie jest supernową?

Opublikowano: 16.12.2016 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 830

Najjaśniejsza supernowa może wcale nie być supernową. O odkryciu ASASSN-15lh (SN 2015L) informowaliśmy w styczniu bieżącego roku. Obiekt jest 570 miliardów razy jaśniejszy niż Słońce i 20-krotnie jaśniejszy od wszystkich gwiazd Drogi Mlecznej. Został więc ogłoszony najjaśniejszą znaną supernową. Problem w tym, że prawdopodobnie nie jest to supernowa.

Naukowcy z Weizmann Institute of Science i Dark Cosmology Science uważają, że zaobserwowane światło nie pochodzi z supernowej, ale z szybko obracającej się czarnej dziury, która rozerwała gwiazdę. Specjaliści doszli do takiego wniosku na podstawie obserwacji, podczas których wykorzystali teleskopy z Paranal Observatory, La Silla Observatory oraz Teleskop Hubble’a. “Obserwowaliśmy źródło światła przez 10 miesięcy po jego odkryciu i doszliśmy do wniosku, że jest mało prawdopodobne, by była to niezwykle jasna supernowa” – mówi kierujący badaniami Giorgos Leloudas.

Z obserwacji wynika, że gwiazda wielkości Słońca znalazła się zbyt blisko supermasywnej czarnej dziury. Siły pływowe dziury rozciągnęły ją w pionie i ścisnęła w poziomie tak bardzo, że gwiazda uległa rozerwaniu. Zderzające się ze sobą cząstki oraz wysoka temperatura powstała wskutek rozerwania przyczyniły się do powstania jasnego źródła światła.

Uczeni podkreślają, że to bardzo rzadkie wydarzenie może mieć miejsce tylko w pobliżu specyficznego rodzaju czarnej dziury.

Autorstwo: Mariusz Błoński
Na podstawie: Astronomy.com
Źródło: KopalniaWiedzy.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Szaman 21.12.2016 18:40

    Taa kolejne “czarne dziury” naukowych dyrdymałów. tym razem świecące 😛

    Za niedługo nasze słońce też zostanie czarną dziurą bo wciąż im się ten modelik grawitacyjny nie chce i nie chce kleić. Trzeba więc szukać coraz to nowszych czarnych dziur czarnych energii i ogólnie powiększyć ilość ciemnoty w kosmosie żeby się ten szwindel dało jakoś wyjaśnić.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.