Najdalsza gwiazda podobna do Słońca

Opublikowano: 22.05.2013 | Kategorie: Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 1294

Jose Dias do Nascimento z brazylijskiego Universidade Federal do Rio Grande do Norte i jego zespół zaobserwowali najdalej położoną gwiazdę podobną do Słońca. CoRoT Sol 1 ma niemal identyczną masę i skład chemiczny co nasza gwiazda. Dane z Teleskopu Subaru dowodzą, że nowo odkryta gwiazda liczy sobie około 6,7 miliarda lat, a pełny obrót zajmuje jej 29±5 dni.

Dias do Nascimento wykorzystał satelitę CoRoT (Convection, Rotation and planetary Transite) do poszukiwania bliźniaków Słońca. Do obserwacji wybrano trzy gwiazdy, których czas obrotu wokół własnej osi był najbardziej zbliżony do czasu obrotu Słońca. Do pomocy zaprzęgnięto też Teleskop Subaru i jego instrument o nazwie High Dispersion Spectrograph (HDS). Dzięki połączeniu rozmiarów Subaru i dużych możliwości HDS możliwa była szczegółowa analiza widma światła badanych gwiazd. To pozwoliło stwierdzić, że jedna z nich rzeczywiście masą i składem chemicznym przypomina Słońce. A jako że CoRoT Sol 1 jest o około 2 miliardy lat starsza od Słońca, możemy na jej przykładzie badać przyszłość naszej własnej gwiazdy.

Zarówno czas obrotu CoRoT Sol 1 jak i mniejsza niż w przypadku Słońca zawartość litu – ilość tego pierwiastka spada z wiekiem gwiazdy – nie były zaskoczeniem. Co ciekawe, CoRoT Sol 1 zawiera więcej metali ogniotrwałych (do grupy tej należą niob, molibden, tantal, wolfram i ren) niż Słońce. Podobne właściwości wykazują bliźniaki położone znacznie bliżej Słońca. Gwiazda ta jest również jedynym podobnym do Słońca starszym bliźniakiem, którego obrót udało się zmierzyć.

Autor: Mariusz Błoński
Na podstawie: PhysOrg
Źródło: Kopalnia Wiedzy


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. matimozg 23.05.2013 09:00

    6,7 miliarda lat, jak to policzyli? Źródło nie “Kopalnia Wiedzy” tylko “Kopalnia Teorii”.

  2. ninjas84 24.05.2013 12:35

    zadał pytanie, nie zakwestionował 🙂 sarkazmu się nie doszukałem.
    Btw obliczenia te i tak nie są dokładne , sa pewnym rodzajem spekulacji, mamy niestety jeszcze za prymitywny sprzęt.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.