Najbardziej niezwykłe banknoty

Opublikowano: 03.02.2018 | Kategorie: Gospodarka, Kultura i sport, Publicystyka

Liczba wyświetleń: 1413

Pieniądze to nieodłączna część życia każdego człowieka (o ile tylko nie porzuciłeś/aś społeczeństwa konsumenckiego). Ale może się okazać, że nic o nich nie wiesz!

Jeśli banknot o nominale 10 australijskich dolarów przerwać na pół, to nie straci on swojej wartości. Każda połowa będzie warta 5 dolarów.

Od 2010 roku w Indiach pojawiły się banknoty o nominale „zero” rupii. Nie można za nie nic kupić. Takie banknoty emituje organizacja walcząca z korupcją. Wzywa obywateli, aby płacili nimi urzędnikom, którzy domagają się łapówki.

Banknot o nominale 0 euro wydał też Europejski Bank Centralny w celu zarobkowym. Wydrukowano go w niewielkim nakładzie dla kolekcjonerów. O ile ma wartość kolekcjonerską, w żadnym sklepie nim nie zapłacimy – choćby ze względu na nominał.

Po Rewolucji Październikowej w Jakucji zaczęły się problemy z pieniędzmi. Stare banknoty zostały zniesione, a nowe się jeszcze nie pojawiły. Komisarz ludowy finansów Jakucji Aleksiej Siemionow znalazł oryginalne wyjście: na etykietkach do wina stawiał pieczęć i od ręki pisał nominał. Etykietka z wina „Madera” była warta 1 rubel, „Kagor” – 3 ruble, „Portwein” – 10 rubli, a „Jerez” – całych 25 rubli.

Hiperinflacja często staje się przyczyną emisji banknotów o takich nominałach, że trudno policzyć na nich zera. W Jugosławii w latach 1988 – 1994 był w obrocie banknot o wartości 500 000 000 000 000 000 000 dinarów.

W Zimbabwe w 2009 roku wyemitowano banknot o wartości 100 000 000 000 000 miejscowych dolarów.

A propos dolarów. Obecnie w USA prawie nie spotyka się banknotów o nominale wyższym niż 100 dolarów. Ale nie zawsze tak było. Dawniej emitowano nominały: 500, 1 000, 5 000, 1 000 i 5 000 dolarów. Wraz z rozwojem płatności elektronicznych te banknoty stopniowo zaczęły wychodzić z obrotu.

Drukowano nawet banknoty o nominale 100 000 dolarów, ale tylko dla operacji międzybankowych.

W Tajlandii rzadko można spotkać pogięte banknoty. A to dlatego, że przedstawiony na nich jest król. Nieostrożne traktowanie banknotów z jego wizerunkiem to znak braku szacunku do króla. Kara za to może być poważna.

Przez długi czas papier był głównym materiałem do produkcji banknotów. Ale czasy się zmieniają. Coraz częściej pojawiają się banknoty z polimerów. Pierwsze plastikowe banknoty zostały wyemitowane w 1983 roku na Haiti, Kostaryce i wyspie Man.

O banknotach można mówić bez końca, ale co się dzieje z nimi po tym, jak przestaną nadawać się do użytku? W różnych państwach postępuje się z nimi różnie. W ZSRR na przykład mielono je na papier. W Niemczech przeznaczano na nawóz. A w Kazachstanie stare banknoty były paliwem w elektrociepłowni.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.