Nagrodę od premiera przeznaczono na Aborcje Bez Granic

Opublikowano: 16.12.2021 | Kategorie: Prawo, Społeczeństwo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1485

Dr Michał Siermiński za swoją rozprawę doktorską otrzymał nagrodę od premiera Morawieckiego. Całe pieniądze z przyznanej mu nagrody przekazuje na Aborcję Bez Granic.

„Pęknięta Solidarność. Inteligencja Opozycyjna a robotnicy 1964-1981” jest pracą doktorską, która ukazała się w formie książki, została doceniona przez premiera Mateusza Morawieckiego i wyróżniona Nagrodą Prezesa Rady Ministrów. Pierwsza rzecz, która zadziwiła historyka, to sam fakt nagrodzenia tej konkretnej pracy. „W moim doktoracie mowa o klasie robotniczej, cytuję Marksa, Luksemburg, Trockiego, uporczywie powracam do kwestii polskiego antysemityzmu, o której, jak wiadomo, nie powinno się nawet myśleć” – pisze autor „Pękniętej Solidarności” w wydanym przez siebie oświadczeniu.

Dr Siermiński postanowił zrobić z tej nagrody użytek i całą kwotę w wysokości 25 920 zł przekazać inicjatywie Aborcja bez Granic, która od wyroku TK pomaga kobietom w uzyskaniu bezpiecznej aborcji.

Pytany przez strajk.eu, czym motywował swoją decyzję, odpowiada: „Prawdę mówiąc, nawet przez moment nie brałem pod uwagę tego, by zrobić prywatny użytek z tych pieniędzy. Dla filozofa-lewicowca – jakoś tam zaangażowanego politycznie i społecznie – byłoby to coś na wzór naukowego i moralnego samobójstwa. Nie chciałem jednak odmawiać przyjęcia nagrody, bo jest wiele osób, którym te pieniądze mogą realnie pomóc. Stąd prosty pomysł: przyjmuję wyróżnienie; przekazuję wszystko, co dostałem, Aborcji Bez Granic”.

Swoją radość z powodu tego gestu wyraził na facebookowym profilu Aborcyjny Dream Team. „Dzięki tej wpłacie co najmniej kilkanaście osób będzie mogło mieć bezpieczną aborcje w zagranicznej klinice!” – oznajmiają aktywistki.

Dr Siermiński wyraził nadzieję, że poświęcenie tej nagrody na prokobiecą inicjatywę przyniesie korzyść nie tylko dla osób, które akurat skorzystają z działalności Aborcji bez Granic. „Po pierwsze liczyłem, że uda mi się dodać otuchy tym, którzy myślą podobnie. Po drugie, że choć trochę potrząsnę tymi ludźmi nauki, którzy – zapewne z różnych powodów – wybierają milczenie i posłuszeństwo” – mówi.

Autorstwo: Antonina Steffen
Źródło: Strajk.eu


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Dandi1981 16.12.2021 14:57

    W dobie przeludnienia ziemi gdzie nie ma kontroli nad rozmnazaniem powini placic kobieta do 30 roku zycia za zgode na wykonanie strelizacji miesiecznie lub jednarozowo pokazna sume I to na calym swiecie.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.