Nagroda dla żagla słonecznego z Polski

Opublikowano: 22.11.2017 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 803

Zaprojektowany przez Polaków inteligentny żagiel słoneczny do napędzania misji eksploracyjnych mógłby znacząco obniżyć koszty podróży międzyplanetarnych. Projekt „Golden Fleece” zdobył nagrodę w prestiżowym konkursie Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA).

„Space Exploration Masters”, organizowany przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) oraz spółkę AZO (Anwendungszentrum GmbH Oberpfaffenhofen), to prestiżowy konkurs technologiczny związany z eksploracją kosmosu.

Podczas piątkowej gali w Luksemburgu główną nagrodę w kategorii „Zrównoważony rozwój w eksploracji kosmosu” zdobył projekt polskich firm technologicznych. ABM Space, Amepox oraz młodzi specjaliści z Politechniki Warszawskiej opracowali koncepcję inteligentnego żagla słonecznego do napędzania misji eksploracyjnych (http://www.space-exploration-masters.com/winner/golden-fleece-metallic-coatings-for-intelligent-solar-sails-from-in-situ-resources/). Żagiel w przyszłości wykonywany będzie z surowców wydobywanych z planetoid. Takie rozwiązanie znacząco obniży koszty podróży międzyplanetarnych. O nagrodzie poinformowali przedstawiciele zwycięskiego zespołu w przesłanym PAP komunikacie.

“Jako pierwsi na świecie zaproponowaliśmy takie praktyczne zastosowanie dla surowców, które znajdują się na planetoidach. Dotąd górnictwo kosmiczne było obiecującą koncepcją, pozbawioną jednak konkretnych aplikacji. Stąd wiedzie o wiele krótsza droga do opracowania brakujących technologii wydobycia, ekstrakcji i druku metali w kosmosie” – mówi wiceprezes ABM Space Mateusz Józefowicz.

Wspólny projekt ABM Space, Amepox i młodych inżynierów z Politechniki Warszawskiej uzyskał – jak informują przedstawiciele firmy – znakomite parametry drukowania obwodów i nanoszenia metalicznych powłok na żagiel. Teraz otrzyma również wsparcie od Airbusa i Merck.

“Nasz laureat zajmuje się różnymi, ważnymi obszarami eksploracji przestrzeni kosmicznej – od produkcji w kosmosie, przez druk 2D i 3D, po elastyczną elektronikę, powłoki czy fotowoltaikę. Jesteśmy przekonani, że wsparcie ekspertów Airbus i Merck pomoże wprowadzić projekt na kolejny poziom. Koncepcja inteligentnego żagla będzie rozwijana w programach akceleracyjnych w naszych firmach” – mówią Matthias A. Simmacher z Merck KGaA oraz Ulrich Kubler z Airbusa.

Zwycięzcy „Space Exploration Masters” zostali zaproszeni również do Dubaju na X-Innovation Summit, który odbędzie się jeszcze w listopadzie tego roku.

Źródło: NaukawPolsce.PAP.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.