Nagradzane wynalazki Polaków w „Koperniku”

Opublikowano: 06.02.2013 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 565

Środek, który wyeliminuje niepożądane działanie morfiny czy bezpieczna laska dla niewidomych – to niektóre z polskich innowacji nagradzanych w 2012 r., które prezentowane będą w czwartek na giełdzie wynalazków w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

W ubiegłym roku Polacy brali udział w 19 międzynarodowych wystawach innowacji. Zaprezentowano tam 704 polskie rozwiązania. Polacy zdobyli 454 medali, w tym 52 złote z wyróżnieniem i aż 3 grand prix. Osiągnięciach polskich innowatorów podsumowano we wtorek podczas inauguracji XX Giełdy Polskich Wynalazków Nagrodzonych w 2012 r. na Międzynarodowych Targach Wynalazczości.

Podczas uroczystego otwarcia giełdy, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przyznało dziesięć nagród za szczególną promocję polskich wynalazków za granicą. Nagrody takie otrzymały Politechniki: Śląska, Częstochowska, Łódzka, Wrocławska, Wojskowa Akademia Techniczna, prof. Zygmunt Kowalski z Wydziału Inżynierii Technicznej Politechniki Krakowskiej, Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów, Instytut Włókiennictwa, Instytut Nafty i Gazu oraz Przemysłowy Instytut Maszyn Rolniczych.

Specjalne nagrody MNiSW przyznano także wynalazcom, którzy w ubiegłym roku zdobyli złote medale z wyróżnieniem na międzynarodowych targach wynalazczości oraz wyróżniło najmłodszych innowatorów.

W czasie inauguracji podsekretarz stanu resortu nauki, prof. Jacek Guliński zaznaczył, że tworzenie wynalazków to nie tylko realizowanie pasji – wynalazki powinny się przekuwać na rozwiązania praktyczne.

Z kolei Sławomir Wachowicz z Urzędu Patentowego RP zachęcał wynalazców do ochrony swoich rozwiązań. Jak zaznaczył, prawna ochrona wynalazków może przynieść wynalazcy wymierne korzyści – nie tylko materialne, ale również np. może podnosić prestiż wynalazku.

“Reprezentujemy różne instytucje – przedsiębiorstwa, instytuty naukowe czy wojskowe, ale wszyscy jesteśmy wynalazcami – mówił do zgromadzonych na sali prof. Andrzej Lipkowski z Instytutu Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej w Warszawie, którego zespół zdobył Grand Prix podczas Targów Brussels Innova. – Mamy często podobne problemy. Zajęci jesteśmy odkrywaniem i brakuje nam kogoś, kto by nas promował” – powiedział i podziękował organizatorom giełdy za pomoc w propagowaniu osiągnięć polskich wynalazców. Zespół Lipkowskiego prestiżową nagrodę w Brukseli otrzymał za opracowanie specjalnych związków, które wyeliminują niepożądane działanie morfiny – leku ostatniej szansy. Rozwiązanie prezentowane jest na giełdzie w “Koperniku”.

Wśród prezentowanych na giełdzie rozwiązań znalazła się też np. bezpieczna laska dla niewidomych – Safe-Step. Zaprojektowali ją absolwenci Technikum Elektronicznego w Połańcu. W lasce zamontowano małe czerwone diody LED oraz czujnik oświetlenia. Kiedy niewidomy spaceruje na dworze po zmierzchu, diody w lasce włączają się i zaczynają migotać. Dzięki temu niewidomy jest lepiej widoczny na drodze.

Z kolei na Politechnice Gdańskiej w ramach projektu “Mayday Euro 2012” powstał tzw. anonimizator strumieni wizyjnych. Specjalny program wykrywa na filmie wrażliwe dane – np. twarze, tablice rejestracyjne, sylwetki i na bieżąco je zakrywa. Może mieć to znaczenie np. w ochronie danych osób w filmach np. z monitoringu. Ochrona prywatności odbywa się za pomocą algorytmów anonimizacji nieodwracalnej lub odwracalnej, co umożliwia odzyskiwanie danych np. w sytuacji zagrożenia.

XX Giełda Polskich Wynalazków Nagrodzonych w 2012 r. na Międzynarodowych Targach Wynalazczości odbywa się w centrum konferencyjnym warszawskiego Centrum Nauki Kopernik od 5 do 7 lutego. 6 lutego giełda będzie dostępna zwłaszcza dla przedsiębiorstw, które chciałyby nawiązać współpracę z wynalazcami, a 7 lutego – wystawa otwarta jest dla wszystkich chętnych.

Organizatorami giełdy jest firma Eurobusiness-Haller, a także Stowarzyszenie Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów.

Źródło: PAP – Nauka w Polsce


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.