Uda się zachować świętego miejsca ludu Wixarika?

Opublikowano: 14.03.2012 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Publikacje WM, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 670

MEKSYK. Meksykański sąd federalny zawiesił wszystkie 38 koncesji górniczych udzielonych w obrębie rezerwatu Wirikuta, położonego w północnej części kraju, w departamencie San Louis Potosi,. Orzeczenie sądu zabrania również udzielania jakichkolwiek dalszych zezwoleń na obszarze gminy Real de Catorce, w San Louis Potosi, do czasu aż konflikt między Indianami Wixarika (Huichol) oraz firmami górniczymi nie zostanie rozwiązany. Zgodnie z treścią wyroku, lud Wixarika nie wyraził świadomej zgody na projekty wydobywcze w obrębie tradycyjnego terytorium, tak jak wymaga tego Międzynarodowa Konwencja Organizacji Pracy ILO’169, której Meksyk jest sygnatariuszem.

Decyzja wymiaru sprawiedliwości jest zwieńczeniem trwających półtora roku wysiłków ze strony społeczności Wixarika, rdzennych działaczy oraz sympatyków z różnych stron świata. Według wierzeń plemienia, Wirikuta jest miejscem narodzin słońca, to właśnie tutaj po raz pierwszy wzbiło się ono ku górze, tutaj także mieszkali pierwsi ludzie. Ma ona nieopisane znaczenie dla historii, kultury i tożsamości Wixarika. Można więc tylko sobie wyobrazić jak wielkim zaskoczeniem dla rdzennych społeczności była wiadomość o udzieleniu, w granicach świętego miejsca, koncesji na eksploatację srebra dla kanadyjskiej firmy First Majestic. Ostatni wyrok oddala, przynajmniej tymczasowo, widmo zbezczeszczenia sakralnego punktu wszelkich odwołań.

Organizacja Cultural Survival, która wspiera wysiłki Indian Wixarika przyjęła z aprobatą wyrok sądu. Zaznacza jednak, że federalne orzeczenie posiada klauzurę warunkowości, co nie zamyka ostatecznie kwestii bezpieczeństwa Wirikuty. Także lud Wixarika (Huichol) prosi społeczność międzynarodową o dalsze wsparcie obrony świętych terytoriów przed górnictwem.

Wzór listu solidarnościowego z Indianami Wixarika do Ambasady Meksyku w Polsce można znaleźć TUTAJ.

Opracowanie: Damian Żuchowski
Na podstawie: culturalsurvival.org
Dla “Wolnych Mediów”


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. Tensei 14.03.2012 10:47

    Pewno firma górnicza kupi z czasem odpowiednich polityków i będą tam kopalnie.

  2. vannamond 15.03.2012 03:41

    Tak Tensei, masz absolutna racje. Przypadek filipinskiej wyspy Palawan (dzidzictwo UNESCO) to juz pokazal. Bylem tam kilkakrotnie w ciagu ostatnich lat. Bez wzgledu na protesty, ktore maja juz wymiar miedzynarodowy (polecam strone http://no2mininginpalawan.com), prace odkrywkowe trwaja w najlepsze. Lucio Tan, wlasciciel ‘polowy Filipin’ nic sobie z tego nie robi.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.