Nadużycia wobec niepełnosprawnych dzieci na Islandii

Opublikowano: 09.02.2017 | Kategorie: Prawo, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2

W islandzkich mediach zawrzało, po tym jak opublikowano nowy raport dotyczący Kópavogshæli – instytucji dla umysłowo i fizycznie upośledzonych. Raport obejmuje lata od 1952 do 1993 i zgodnie z nim, przebywające w ośrodku dzieci były zaniedbywane, zastraszane i znęcano się nad nimi. Przedwczoraj raport został dostarczony do Ministerstwa Sprawiedliwości.

Dzieci bardzo często przywiązano do łóżek lub innych mebli, trzymano w zamknięciu i odosobnieniu, podawano im silne leki, a w skrajnych przypadkach, były podpalane lub zmuszane do jedzenia własnych wymiocin.

W ośrodku w latach 1952-1993 mieszkało 178 osób w wieku poniżej 18 roku życia, najmłodsze dziecko miało rok. Jedna osoba mieszkała tam przez 37 lat.

Raport mówi, że instytut miał za mało pracowników, brakowało funduszy i był przepełniony. Rząd jest krytykowany za lekceważenie i zaniedbywanie nadzorowania warunków w jakich przebywały dzieci.

W raporcie napisano także o reakcji rodziców, którzy zgłaszali swoje niezadowolenie. Często byli oni przerażeni koniecznością opuszczania swoich dzieci. Matka jednej dziewczynki, która została umieszczona tam mając dwa lata, mówi, że płakała za każdym razem, gdy pozostawiała tam dziewczynkę.

Jeden z pacjentów ośrodka opisuje swój pobyt w ośrodku jako koszmar. Miał wówczas siedem lat i był na oddziale dla chłopców, gdzie jak mówi dzieci były cały czas karane. Najczęściej zamykano je na wiele godzin w ciemnej piwnicy. Kiedy rozbolał go ząb i prosił o to aby zabrano go do dentysty, to przywiązano go do krzesła i wyrwano mu ząb bez znieczulenia. Później przez to, że krzyczał i płakał z bólu, znów „wrzucono” go do piwnicy i kazano mu się uspokoić. Karano go także kiedy jadł. Kazano mu jeść śledzie, przez które wymiotował, a jak do tego doszło to opiekunowie zmuszali go do jedzenia swoich wymiocin. Później ponownie zamykano go w piwnicy.

Komitet, który sporządził raport stara się uzyskać jak najwięcej informacji o tym czy ludzie, którzy byli w ośrodku i nadal żyją, mogą domagać się odszkodowania za to, co wycierpieli.

Autorstwo: m.m.n
Na podstawie: Ruv.is
Źródło: IcelandNews.is

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o