Nadchodzi pełzająca prohibicja?

Opublikowano: 22.03.2016 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 360

Posłowie PiS i PO w tej sprawie powinni być wyjątkowo zgodni. W Sejmie jest gotowy projekt ustawy, w myśl której samorządy będą mogły zakazać nocnego handlu alkoholem w godzinach 22.00-6.00.

Nieoficjalnie wiadomo, że zarówno partia rządząca, jak i wroga jej na co dzień Platforma Obywatelska, są zdeterminowane, by projekt wprowadzić w życie. Ostateczną decyzję o tym, czy alkohol w nocy dopuścić do sprzedaży, będą podejmować lokalni włodarze, jednak już teraz niektóre samorządy, takie jak Sopotu, Poznania (Jacek Jaśkowiak jest gorącym zwolennikiem czasowej prohibicji) czy Torunia – postulują takie zmiany i deklarują, że są one bardzo potrzebne. Gminy będą mogły wyznaczyć indywidualny limit sklepów oferujących alkohol praz wskazać dni, godziny i miejsca, w których handel nim będzie zakazany lub tylko ograniczony.

Obecnie Polska jest – na tle innych krajów UE – w czołówce jeśli chodzi o ilość punktów sprzedaży alkoholu. Wyliczono, że jeden sklep przypada nad Wisłą na 300 mieszkańców. Według WHO należałoby ograniczyć liczbę sklepów tak, aby wskaźnik ten poszybował do tysiąca. Nadużywanie alkoholu w godzinach nocnych w centrach to problem wszystkich większych polskich miast. W 2011 roku zakaz handlu alkoholem w nocy na Starym Mieście przegłosowali, a następnie usiłowali wprowadzić w życie radni Wrocławia. Jednak miesiąc później wojewoda uznał, iż radni przekroczyli swoje kompetencje i unieważnił tę decyzję. Rację przyznał mu Wojewódzki Sąd Administracyjny.

Prohibicja czasowa jest zjawiskiem powszechnym w Europie – od czerwca ubiegłego roku z powodzeniem funkcjonuje w stolicy Białorusi. Jednak zaradni obywatele otworzyli prywatne, lokalne „wypożyczalnie” – można „wypożyczyć” butelkę alkoholu w zamian za inny trunek lub kaucję. Jeśli się nie odda „pożyczki”, depozyt przepada. W Hartlepool w Wielkiej Brytanii nie można kupić alkoholu w godzinach 2.00-6.00, a prohibicja w godzinach 21.00-9.00 funkcjonuje na terenie całej Finlandii.

Autorstwo: WK
Źródło: Strajk.eu

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek Zostań pierwszą osobą, która oceni wartość tego wpisu!
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

5 komentarzy

 1. Anonymous-X 22.03.2016 12:29

  PiS i PO myślą że jak ta biedna część Narodu wytrzeźwieje to zagłosuje na nich, panowie politycy jak ten biedny Naród wytrzeźwieje to dopiero się za was weźmie, i tych z lewa, prawa i tym pośrodku też się dostanie.

 2. ZIWK 22.03.2016 12:41

  PRL wraca, Babcia-Meliniarka wiecznie żywa…
  A dzięki temu “ludzie z miasta” będą mieli solidne, nieopodatkowane i stałe źródła dochodów…

 3. Anonymous-X 22.03.2016 12:58

  @ZIWK

  Dzięki tej ustawie nie powstaną meliny, handel lewym alkoholem odbywa sie w co drugiej knajpie, pubie, dyskotece. Na każdym bazarze gdzie są lewe papierosy, jest i lewy alkohol, nie wiem jak jest na wsiach, ale wydaje mi się ze tam dostęp do lewego alkoholu, tez nie jest żadnym problemem. Handel lewym alkoholem obecnie jest powszechnym zjawiskiem na wielką skale, i ta ustawa go nie zmniejszy ani nie zwiększy. Zyska na tym “cisza nocna”.

 4. emigrant001 22.03.2016 19:25

  dobra „nocna zmiana” na lepsze.

 5. mackadmin 22.03.2016 22:16

  Jak sie szykuje narod na wojne to trzeba zaczac od prohibicji – tyle w temacie,.. a jesli sa jakies watpliwosci to googlowac za Histoia prohibicji w Rosji i jej motywach…

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.