Na wyżynach zdrowia

Opublikowano: 09.12.2012 | Kategorie: Edukacja, Wiadomości z kraju, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 865

Bydgoska podstawówka skutecznie walczy z otyłością dzieci. Dzięki różnorodnym działaniom prozdrowotnym podjętym przez placówkę udało się przywrócić właściwą wagę ponad 200 uczniom.

Wszystko zaczęło się 6 lat temu, kiedy dyrektor Szkoły Podstawowej nr 38 na Wyżynach Grzegorz Nazaruk zlikwidował szkolny sklepik ze słodyczami – relacjonuje lokalna „Gazeta Wyborcza”. W zamian szkoła zaoferowała zdrowe śniadania, np. zupę mleczną z zacierką, kanapki z sałatą, wędliną i pomidorem, jogurt. Ponadto, dyrektor Nazaruk opracował szkolny program walki z otyłością, w który zaangażował pielęgniarkę, przedstawicieli rodziców, nauczycieli i uczniów.

W ramach programu uczniowie m.in. dowiadują się na lekcjach, jak zdrowo jeść, a na przerwach tańczą przy muzyce. W ciągu kilku lat brali też udział w licznych ogólnopolskich programach, m.in. „Trzymaj formę”, „Szkoła promująca zdrowie”, „Zdrowo jem, więcej wiem”, „Jedz zdrowo, żyj kolorowo”, a także „Młodzi, odwagi!”.

Istotnym punktem programu stało się regularne ważenie uczniów. W gabinecie pielęgniarki zawisły tzw. siatki centylowe, które obrazują, czy uczeń prawidłowo rośnie (uwzględniają płeć, wiek, wzrost i wagę dziecka). Na zebraniach pielęgniarka pokazuje rodzicom, o ile waga ich dziecka przekracza normę i zachęca do zmiany diety. Jeśli problem jest poważny, sugeruje wizytę w Wojewódzkim Szpitalu Dziecięcym, który realizuje specjalistyczny program walki z otyłością. Tam uczniowie są pod stałą kontrolą dietetyka, trenera, psychologa.

W efekcie wymienionych działań w ciągu 5 lat schudło 208 uczniów spośród 251, u których stwierdzono nadwagę. Sukces podstawówki na Wyżynach zachęcił ratusz do współpracy z tą placówką – wspólnie opracują program prozdrowotny dla wszystkich szkół w mieście, który ma ruszyć w nadchodzącym 2013 r.

Źródło: Nowy Obywatel


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. MichalR 10.12.2012 09:55

    Miejmy tylko nadzieję że rząd nie wprowadzi regulacji zmuszających szkoły do uczestniczenia w bliźniaczych programach…

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.