Na Wołyniu uczczą pamięć Ukraińców wysiedlonych w ramach akcji „Wisła”
Wołyńska rada obwodowa ogłosiła 2017 rok rokiem Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA) i obchodów 70. rocznicy wysiedlenia Ukraińców z obszarów północno-zachodniej Polski w ramach akcji „Wisła” – poinformowała w czwartek służba prasowa rady.
W tym roku mija 75. rocznica powstania UPA i 70. rocznica akcji „Wisła”, polegającej na masowym wysiedleniu Ukraińców z obszarów północno-zachodniej Polski (Łenkowszczyzny, Nadsania, Chełmszczyzny i Podlasia), należących do Niemiec do 1945 roku, na terytorium Związku Radzieckiego. Ukraińscy historycy uważają je za etnicznie ukraińskie.
„Rada obwodowa poparła projekt przedłożony przez frakcję partii Swoboda w sprawie ogłoszenia 2017 roku na Wołyniu rokiem UPA i obchodów 70. rocznicy przymusowych deportacji Ukraińców” – głosi komunikat służby prasowej.
Rada obwodowa poleciła opracowanie planu uroczystości związanych z obchodami tych rocznic.
Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko w maju 2015 roku nadał OUN-UPA (Organizacja Ukraińskich Nacjonalistów — Ukraińska Powstańcza Armia) status „bojowników o niepodległość” Ukrainy, a jej członkom prawo do świadczeń socjalnych. Moskwa potępiła tę decyzję zaznaczając, że „Ukraina jest krajem, w którym neonaziści od słów przeszli do czynów i zabili tysiące cywilów” i „tego typu działaniom trzeba dać adekwatną ocenę na poziomie międzynarodowym”. Gloryfikacja UPA, a także jej przywódców Stepana Bandery i Romana Szuchewycza, jest powszechnie krytykowana, ponieważ banderowcy współpracowali z nazistami.
Źródło: pl.SputnikNews.com