Na wieczne nieoddanie

Opublikowano: 28.10.2018 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1595

Rząd Kanady po cichu umorzył spłatę pożyczki w wysokości 2 595 974 536 dolarów kanadyjskich udzielonej Chryslerowi w czasie recesji w 2009 roku.

Jest to jedna z największych darowanych sum pochodzących z pieniędzy publicznych, a dyskretny zapis o umorzeniu znajduje się w dokumencie 2018 Public Accounts of Canada przedstawionym w ostatni piątek w parlamencie. We wzmiance o darowanej pożyczce nie ma mowy o tym, kto ją otrzymał ani do jakiego sektora gospodarki trafiły pieniądze.

CBC News potwierdziło jednak, że chodzi o pieniądze, które rząd premiera Harpera przekazał 30 marca 2009 roku firmie Chrysler LLC.

John Babcock z Global Affairs Canada powiedział, że wszystkie próby odzyskania kwoty 1,125 miliarda dolarów amerykańskich plus odsetki (co dało łącznie prawie 2,6 miliarda dolarów kanadyjskich) zakończyły się niepowodzeniem.

Pożyczka była udzielana przez Export Development Canada (EDC), które administruje funduszem Canada Account. Pożyczki są udzielane i gwarantowane bezpośrednio przez rząd federalny. Z Canada Account pochodziły np. pieniądze na wykupienie 31 sierpnia bieżącego roku rurociągu Trans Mountain od Kinder Morgan Energy Partners.

W 2009 roku Chrysler został podzielony na dwa przedsiębiorstwa – „stare”, które zbankrutowało, i „nowe”, które działa do dziś jako Fiat Chrysler i w 2017 roku osiągnęło zysk netto w wysokości 4,3 miliarda dolarów. Po restrukturyzacji Chrysler Corp. oddał rządom Kanady i Ontario inny dług, także zaciągnięty w 2009 roku. Było to 1,7 miliarda dolarów.

Autorstwo: Katarzyna Nowosielska-Augustyniak
Źródło: Goniec.net

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Zobacz również

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
jasiumcx
Użytkownik
jasiumcx

Trump robi swoje :)