Na Ukrainie przyjęto ustawę o amnestii w 2016 r.

Opublikowano: 23.12.2016 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 627

Rada Najwyższa Ukrainy przyjęła ustawę o amnestii, którą zostaną również objęci uczestnicy operacji wojskowej w Donbasie. Amnestia dla powstańców republik ludowych DRL i ŁRL ma zostać rozpatrzona w szczególnym trybie.

Taką decyzję na czwartkowym posiedzeniu poparło 226 parlamentarzystów. Taka też jest minimalna ilość głosów niezbędna do przegłosowania ustawy. Dokument ustanawia kryteria i określa krąg osób, wobec których może zostać zastosowana amnestia do końca tego roku, a także przewiduje ograniczenia jej zastosowania.

Ustawa przewiduje możliwość amnestiowania uczestników działań bojowych, a także osób, „które broniły niezależności, suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy, brały bezpośredni udział w operacji antyterrorystycznej — uczestników działań bojowych, inwalidów wojennych”. Dokument pozwala objąć amnestią najbardziej narażone kategorie skazanych, w szczególności nieletnich i kobiety, a także mężczyzn obarczonych dziećmi poniżej 16 roku życia albo niepełnosprawnymi dziećmi.

„Zgodnie z ustawą głównymi kryteriami w zastosowaniu amnestii są przestępstwa, które nie niosą dużego niebezpieczeństwa społecznego, a także obiektywne czynniki, ciężka choroba, podeszły wiek” — czytamy w wyjaśnieniu do dokumentu.

Ustawa wprowadza też kategorie skazanych, którzy nie są objęci amnestią. W pierwszej kolejności chodzi o osoby, które popełniły ciężkie i szczególnie ciężkie przestępstwa, a także osoby, które popełniły przestępstwa, wykorzystując stanowisko służbowe (przestępstwa korupcyjne).

Dokument musi zostać jeszcze podpisany przez prezydenta Ukrainy. Ustawa wejdzie w życie nazajutrz po jej opublikowaniu w oficjalnej prasie i musi zostać wykonane w przeciągu trzech miesięcy.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.