Na świecie wzrasta spożycie antybiotyków

Opublikowano: 28.03.2018 | Kategorie: Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 685

W czasopiśmie “Proceedings of National Academy of Sciences” zostały opublikowane dane statystyczne dotyczące stosowania antybiotyków, przeprowadzone przez amerykańskich naukowców z “Center for Disease Dynamics, Economics & Policy”. Z badań wynika, że spożycie antybiotyków między 2000 i 2015 wzrosło do 65%. W krajach biedniejszych i rozwijających się wzrost wynosi nawet 114%.

Aby oszacować liczbę antybiotyków spożywanych na całym świecie, badacze przeanalizowali sprzedaż leków w 76. krajach. Wykazano, że więcej antybiotyków zażywa się w biedniejszych krajach, co wynika tam z większego przyrostu ludności. Policzono też wzrost spożycia antybiotyków na jednego mieszkańca. W biedniejszych krajach wzrost na 1000 mieszkańców wynosił 77%, a we wszystkich 76. badanych krajach odnotowano średnio progresję o 39%.

Podczas gdy w 2000 r. kraje takie jak Francja, Nowa Zelandia, Hiszpania i Hongkong były pod tym względem w czołówce, to 15 lat później na pierwsze miejsca wybiły się: Turcja, Tunezja, Algieria i Rumunia. W bogatych państwach uprzemysłowionych spożycie ogółem wzrosło tylko o sześć procent, a średnia dzienna konsumpcja na 1000 mieszkańców spadła nawet o cztery procenty. Dotyczyło to krajów takich jak USA, Kanada i Francja, podczas gdy Niemcy odnotowały niewielki wzrost.

Tylko używanie szerokiego spektrum penicyliny, najbardziej popularnego antybiotyku, w ciągu ostatnich 15 lat na całym świecie wzrosło o 36 procent. Ponadto badacze odnotowali wzrost liczby przyjmowania rezerwowych antybiotyków, takich jak Karbapen i kolistyna, które powinny być stosowane tylko wtedy, gdy konwencjonalne okazują się nieskuteczne.

Ogólnoświatowy wzrost konsumpcji antybiotyków jest problemem, ponieważ im więcej osób je stosuje, tym większe jest ryzyko, że zwalczane bakterie zbudują przeciw nim odporność. Gdy się tak dzieje, lekarze muszą stosować rezerwowe antybiotyki, ale i w tym przypadku bakterie stopniowo stają się odporne. Ostatecznie może dojść do sytuacji, że przy niektórych czynnikach zakaźnych, nie będzie już skuteczny żaden z antybiotyków, a zarazki bez przeszkód będą mogły rozprzestrzeniać się w ciele ludzkim.

Problemem zainteresowali się w ubiegłych latach politycy. Zagadnienie było szeroko omawiane na szczycie G7, podczas spotkania ministrów zdrowia w 2015 r.. Ministrowie uzgodnili, że najlepszym sposobem przeciwdziałania niepokojącym tendencjom do nadużywania antybiotyków jest wdrażanie krajowych planów strategicznych, które powinny w dużej mierze skupić się na edukacji i kampaniach uświadamiających zagrożenie.

Na podstawie: Süddeutsche Zeitung
Zdjęcie: stevepb (CC0)
Źródło: Swiato-Podglad.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.