Na Słońcu powstała gigantyczna dziura koronalna

Opublikowano: 17.07.2016 | Kategorie: Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 322

Po raz kolejny w ciągu ostatnich miesięcy jesteśmy świadkami ogromnej dziury koronalnej tworzącej się na Słońcu. Otwór w koronie gwiazdy jest widoczny na zdjęciach z satelity SDO.

Takie wielkie dziury koronalne powstają od czasu do czasu. Ostatnia porównywalna wielkością dziura wystąpiła w październiku zeszłego roku. Jest to zupełnie normalne zjawisko skutkujące emisją strumieni naładowanych cząstek nie wstrzymywanych przez pola magnetyczne korony słonecznej.

Prezentowana powyżej animacja pokazuje ewolucję tej ostatniej dziury koronalnej na podstawie obrazów pozyskiwanych z obserwatorium solarnego SDO. Astrofizycy twierdzą, że dziura koronalna może zajmować do jednej czwartej powierzchni Słońca i może się utrzymywać przez kilka tygodni lub nawet miesięcy.

Ogólnie rzecz biorąc, dziury koronalne nie stanowią zagrożenia, ale czasami mogą prowadzić do pewnych problemów na Ziemi. Jeśli nasza planeta dostanie się w strumień cząstek emitowanych ze Słońca wtedy wzrośnie poziom naporu wiatru słonecznego, co będzie skutkowało burzą magnetyczną, czyli zjawiskiem mającym zdolność do zakłócania systemów satelitarnych i komunikacji radiowej. Z drugiej strony pewnym bonusem mogą być wtedy przepiękne zorze widywane zwykle znacznie bardziej na południe.

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek Zostań pierwszą osobą, która oceni wartość tego wpisu!
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.