Na Śląsku wandale oblali farbą groby żołnierzy radzieckich

Opublikowano: 02.03.2022 | Kategorie: Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1550

Do żenującego aktu wandalizmu doszło w Parku Kościuszki w Katowicach. Nieustaleni dotąd sprawcy oblali czerwoną farbą nagrobki żołnierzy radzieckich, a na głównym pomniku wypisali hasło sugerujące, że miał być to gest poparcia dla Ukrainy.

Zamiast wesprzeć jedną z setek akcji pomocowych na rzecz Ukrainek i Ukraińców, które trwają także na Śląsku, nieznani sprawcy w nocy z 26 na 27 lutego zdewastowali mogiły żołnierzy walczących z faszyzmem. Zapewne także Ukraińców, którzy walcząc w szeregach Armii Czerwonej brali udział w operacjach śląskich w lutym i marcu 1945.

„Co tu komentować? Moja opinia w tym temacie może być jednoznaczna. Takie rzeczy są niedopuszczalne. Nie wyobrażam sobie, żeby w taki sposób reagować na rzeczy, które dzieją się na Ukrainie” – skomentował dla „Dziennika Zachodniego” ks. Marek Spyra, proboszcz parafii św. Michała Archanioła, której kościół znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie radzieckich mogił. Duchowny przypomniał, że w katowickim parku leżą zwykli, często bardzo młodzi żołnierze.
Groby oblane farbą

Wandale oblali czerwoną farbą tablice na zbiorowych grobach, natomiast na pomniku przedstawiającym dwóch żołnierzy (przeniesionym z katowickiego Placu Wolności) napisali: Wolna Polska, Ukraina, Putin. Narysowali też powstańczą kotwicę.

„To przykre, że głupota w połączeniu z nienawiścią, doprowadza do tego, że zamiast pomóc potrzebującym, ktoś postanawia „wesprzeć ich” niszcząc miejsce pamięci i wypisując wulgaryzmy na mogiłach” – napisał na „Facebooku” Ernest Mandel, mieszkaniec Katowic, który jako pierwszy zamieścił w sieci fotografie wandalizmu.

Policja zamknęła dostęp do nagrobków i poszukuje sprawców. Zgodnie z przewidywaniami policji, ślady po wandalizmie okazały się stosunkowo łatwe do usunięcia. Gdy 1 marca udaliśmy się do Parku Kościuszki, czerwona farba z nagrobków została już zmyta, pozostały ślady na pomniku żołnierzy.

Autorstwo: Małgorzata Kulbaczewska-Figat
Zdjęcia: Ernest Mandel, Małgorzata Kulbaczewska-Figat
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. donkey 03.03.2022 09:55

    Czy jest coś bardziej prymitywnego niż odpowiedzialność zbiorowa? Zwłaszcza gdy jest wymierzana nieżyjącym?

  2. Tallis Keeton 10.03.2022 01:09

    to barbaryzacja, która przychodzi do nas moim zdaniem wraz z globalnymi mediami które rdzenne kultury zamieniają na dorazne ideologie polityczne.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.