Na Marsie zaobserwowano dziwną spiralną poświatę

Opublikowano: 28.08.2020 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 547

Nowe zdjęcia ze statku kosmicznego MAVEN ukazują szerokie obszary nocnego nieba Marsa pulsujące w ultrafiolecie. Choć naukowcy z NASA poznali już źródło tej emisji światła, jej tajemniczy spiralny kształt wprawił ich w zakłopotanie.

MAVEN od lat monitoruje marsjańskie światło zwane „nocną poświatą”. Zjawisko to występuje również na Ziemi z pewnymi różnicami. Na Ziemi poświata wygląda podobnie do zorzy polarnej i jest widoczna gołym okiem. Na Marsie jest ona emitowana jako ultrafiolet. Jakby tego było mało, z jakiejś przyczyny przybrała ona kształt spirali.

Biegun południowy planety emituje światło o spiralnym wzorze nocą i dochodzi do tego raz dziennie. Nad biegunem północnym znajduje się jasna plamka, która pulsuje dwa razy dziennie, podczas gdy wokół równika, pulsacje są rejestrowane trzy razy dziennie. Zjawisko to, jest więc dość złożone, dlatego też naukowcy opracowali ogólny model cyrkulacji (GCM) atmosfery marsjańskiej, aby nadać temu zjawisku jakiś sens.

Modele GCM służą do modelowania atmosfery planet i są używane przez meteorologów na Ziemi. Planetolodzy dysponują marsjańskimi wersjami GCM, które mają dokładne wartości, między innymi, dotyczące ogrzewania słonecznego, chemii, wiatrów i tworzenia się chmur. Narazie spiralna poświata pozostaje tajemnicą, a naukowcy, czekają na więcej informacji z MAVEN i GCM.

Autorstwo: M@tis
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 2, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o